WASHINGTON/BERLÍN – Biely dom dnes odmietol komentovať rozhodnutie nemeckej vlády, ktorá požiadala predstaviteľa amerických tajných služieb pôsobiaceho v Berlíne, aby opustil územie krajiny.
Zdôraznil však nutnosť pokračovania spolupráce s Nemeckom napriek súčasným sporom týkajúcich sa údajnej americkej špionáže namierenej voči Berlínu. "Zaznamenali sme tieto správy a údajnú záležitosť týkajúcu sa tajných služieb nebudeme komentovať. Náš vzťah s Nemeckom na úrovni bezpečnosti a spravodajských služieb je však veľmi dôležitý a zaisťuje bezpečnosť Nemcov i Američanov," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Caitlin Haydenová.
Zdôraznila pritom zásadný význam pokračovania spolupráce medzi oboma krajinami "vo všetkých oblastiach". Spojené štáty podľa hovorkyne zostanú v kontakte s nemeckou vládou prostredníctvom "príslušných kanálov". Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert dnes oznámil, že predstaviteľ amerických tajných služieb, pôsobiaci na veľvyslanectve USA v Berlíne, bol požiadaný, aby opustil Nemecko. Vláda kancelárky Angely Merkelovej prijala toto opatrenie po odhalení dvoch údajných špiónov, ktorí mali v Nemecku pracovať pre Spojené štáty.
Podľa agentúry DPA ide o prvý prípad od druhej svetovej vojny, keď Nemecko podniklo podobný krok voči diplomatovi USA. Agentúra DPA citovala zdroje z Berlína, podľa ktorých sa opatrenie týka "rezidenta" americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), pôsobiaceho s vedomím nemeckých úradov s diplomatickým krytím na veľvyslanectve USA v Berlíne. Nemá však dôjsť k jeho vyhláseniu za nežiaducu osobu, čo sa pokladá za oficiálnu formu vyhostenia.