VIEDEŇ - Aký skutočný vplyv má svetová počítačová sieť Facebook na ľudí ? Túto otázku si položili psychológovia Christina Sagioglouová a Tobias Greitemeyer z rakúskej Innsbrucku univerzity. Ich dlhá odpoveď vyšla v odbornom časopise Computers in Human Behavior, ale tá krátka znie : Facebook robí ľudí nešťastnými, napísal denník Süddeutsche Zeitung .
Užívatelia sa napriek tomu na Facebook vracajú, pretože neustále dúfajú v opačný efekt - že sa začnú cítiť lepšie po tom, čo strávi nejaký čas so svojou online sieťou priateľov. Na Facebooku je registrovaná viac ako miliarda ľudí a viac ako 650 miliónov sa pripojí aspoň raz denne, aby zistili, čo je nové u ich priateľov či na stránkach, ku ktorým sa prihlásili.
Sagioglouová a Greitemeyer skúmali 123 subjektov tesne potom, čo strávili nejakú dobu na Facebooku. Zistili, že čím dlhšie si sledovaný prezeral obrázky a ďalší obsah vložený ostatnými užívateľmi, tým horšiu mal náladu.
Psychológovia tiež zistili, že ide zrejme o špecifický "facebookový efekt" - porovnávané skupiny, ktoré trávili čas na internete, ale nie na Facebooku, mali oveľa menej pokleslou náladu. Dôvodom podľa vedcov môže byť skutočnosť, že čas strávený na Facebooku je oveľa častejšie vnímaný ako "premárnený".
Prečo sa teda toľko užívateľov rovnako denne pripája? To psychológovia považujú za dôsledok chybného predvídanie toho, čo človeka urobí šťastným. Vedci to prirovnávajú k ľuďom, ktorí sa chcú pomstiť v domnení, že sa potom budú cítiť lepšie- namiesto toho sa cíti ešte horšie.