Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Včely v Európe podľa Greenpeace ohrozuje kontaminovaný peľ

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Peľ, ktorým včely kŕmia svoje larvy, obsahuje toxické látky. Ukázala to štúdia mimovládnej organizácie Greenpeace.

Podľa nej sú viac ako dve tretiny peľu, ktorý včely nazbierajú na európskych poliach a prinesú do svojich úľov, aby nakŕmili larvy, kontaminované zmesou viac ako 17 rôznych toxických pesticídov. Štúdiu dnes zverejnila organizácia v rámci kampane na ochranu včiel.

Mimovládka informovala, že medzi chemikáliami, ktorých prítomnosť sa v peli preukázala, figurujú insekticídy, akaricídy až po fungicídy a herbicídy.

Koordinátorka kampane Miriam Rajterová uviedla, že na Slovensku vzorky testované neboli. Aj napriek tomu však podľa nej situácia u nás nie je odlišná od testovaných krajín. „Rovnako ako vo zvyšku Európy aj naše včely trpia nadmerným a nevhodným používaním chemikálií,“ skonštatovala Rajterová. Slovenskí včelári sa podľa nej už dlhšie sťažujú na problémy s otravami včiel, ktoré pramenia z nesprávneho a nadmerného používania pesticídov.

Štúdia analyzovala zvyšky pesticídov v materskej kašičke a vzorkách peľu včely medonosnej. Greenpeace priblížil, že šlo o najväčšiu štúdiu svojho druhu v Európe, ktorá obsahovala viac ako 100 vzoriek z 12 krajín. Celkovo bolo pritom vo vzorkách identifikovaných až 53 rôznych chemikálií, čo mimovládna organizácia považuje za obraz toxicity súčasného európskeho systému poľnohospodárstva.

„Výsledky štúdie poukazujú na potrebu zmeny od industriálneho poľnohospodárstva smerom k ekologickému poľnohospodárstvu,“ povedala Rajterová. Poukázala na to, že súčasné poľnohospodárstvo je založené na intenzívnom používaní veľkého množstva pesticídov a monokultúrach a je ovládané veľkými agrochemickými firmami.

Greenpeace v súvislosti s výsledkami štúdie vyzvala Európsku komisiu a národných zákonodarcov, aby súčasný zákaz používania pre včely škodlivých štyroch pesticídov rozšírili o ďalšie tri pesticídy, ktoré boli identifikované ako najviac škodlivé pre včely a iné opeľovače.

Organizácia sa rovnako domnieva, že je potrebné nastaviť ambiciózne európske plány na lepšie zhodnotenie vplyvu pesticídov na opeľovače a zredukovanie ich používania. Tiež to, aby EÚ podporovala výskum a vývoj alternatív k chemikáliám používaných na kontrolovanie škodcov a propagovala implementáciu praktík ekologického poľnohospodárstva.
 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu