MOSKVA - Rusko chce posilniť svoju vojenskú prítomnosť na Krymskom polostrove po jeho anexii od Ukrajiny, informovala dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na nemenovaný zdroj na ministerstve obrany.
Plán zahŕňa redislokáciu nadzvukových, strategických bombardérov Tupolev Tu-22M3 v roku 2016, ako aj pozorovacích a protiponorkových lietadiel Tu-142 a Il-38 do roku 2017.
Základňou pluku raketových lietadiel bude letisko v Gvardejsku. Zdroj na ruskom ministerstve obrany spresnil, že Rusko nemá v úmysle sprevádzkovať všetky letiská, kde boli za sovietskych čias dislokované raketové lietadlá. Dodal, že zvažovaný počet lietadiel tohto typu bude dostačujúci.
Spresnil, že potreba pôsobenia tohto druhu lietadiel v blízkosti južných hraníc Ruska vždy existovala, ale "práve teraz nastali vhodné podmienky pre ich návrat na Krym, o ktorom sa kedysi hovorilo, že je nepotopiteľnou lietadlovou loďou".
Letecké základne v Gvardejsku a Kači pred dislokáciou lietadiel prejdú modernizáciou infraštruktúry, uviedol nemenovaný zdroj.
Od prelomu februára a marca sa údajní príslušníci krymskej domobrany a uniformovaní neoznačení ozbrojenci zmocnili postupne všetkých vojenských objektov patriacich na Kryme ukrajinskej armáde. Od dnešného dňa ruské vlajky vejú na všetkých 193 objektoch a zariadeniach patriacich donedávna ukrajinským ozbrojeným silám dislokovaným na Krymskom polostrove, informoval náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov.
Podľa agentúry Ukrinform Gerasimov dodal, že všetci ukrajinskí vojaci, ktorí prejavili želanie pokračovať v službe v ukrajinskej armáde, odovzdali zbrane, sú mimo vojenských areálov a pripravujú sa na presun na ukrajinskú pevninu.
Spresnil, že v súlade s dohodou medzi ruskou a ukrajinskou stranou týchto ukrajinských vojakov - podľa ruských zdrojov je ich asi 1500 - aj s ich rodinami a osobnými vecami prevezú na pevninu vlakom.
Okrem ukrajinských vojenských základní a vojenskej infraštruktúry na polostrove sa ruskí ozbrojenci počas krízy na Kryme zmocnili prakticky všetkých lodí ukrajinskej námornej flotily.
Agentúra ITAR-TASS dnes informovala, že záujem slúžiť v ruských ozbrojených silách prejavilo asi 15.000 príslušníkov ukrajinskej armády slúžiacich na Kryme.
Anexia Krymského polostrova vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.
Očakáva sa, že situácia na Ukrajine bude jednou z hlavných tém schôdzky prezidenta USA Baracka Obamu s predstaviteľmi EÚ a NATO v Bruseli.