Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Odhalenie v prípade zmiznutého lietadla: Toto sú muži, ktorí cestovali na ukradnuté pasy!

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: SITA)

VIEDEŇ – Malajzijské úrady rozšírili oblasť pátrania po Boeingu 777, ktorý zmizol z radarov v sobotu ráno počas letu do Pekingu. Osud lietadla malajzijských aerolínií s 239 osobami na palube zostáva stále záhadou. Už tri dni prebieha rozsiahle pátranie na pevnine aj na mori, ale po stroji sa zatiaľ nenašla ani jediná stopa, čo otvára priestor pre rôzne špekulácie vrátane úvah o možnom teroristickom útoku.

Takúto možnosť podporilo aj zistenie, že na palube lietadla cestovali aj dve osoby s falošnými pasmi. Malajzijská polícia dnes uviedla, že jeden z nich bol Iránec, ktorý sa chcel presťahovať do Nemecka.

Púria Núr Mohammad Mehrdad (19) pri vstupe do lietadla predložil rakúsky cestovný pas ukradnutý v Thajsku. Podľa správ zahraničných tajných služieb nebol členom žiadnej teroristickej organizácie. Druhého z pasažierov s ukradnutým pasom sa zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Púria Núr Mohammad Mehrdad
Zobraziť galériu (5)
Púria Núr Mohammad Mehrdad  (Zdroj: SITA)

Odhalenie v prípade zmiznutého
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA)

Identita druhého muža je zatiaľ neznáma.
Zobraziť galériu (5)
Identita druhého muža je zatiaľ neznáma.  (Zdroj: SITA)

Pátranie pokračuje

Podľa vyhlásenia riaditeľa Lassinu Zerba pred novinármi budú predmetom skúmania záznamy z infrazvukových snímačov, ktoré mohli v oblasti zaznamenať výbuch v atmosfére. Sledovanie infrazvukových vĺn pritom označil za najvhodnejšiu technológiu pre daný účel. Zerbo preto podľa vlastných slov požiadal šéfa Medzinárodného dátového centra CTBTO, aby údaje z monitorovacích staníc nechal preveriť.

Pátranie po malajzijskom boeingu s 239 osobami na palube v pondelok pokračovalo tretím dňom, napriek vysokému nasadeniu sa však stále nepodarilo nájsť žiadne stopy po havárii. Stroj dopravcu Malaysia Airlines letiaci z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z obrazoviek nadránom v sobotu nadránom malajzijského času, keď sa mal nachádzať nad Thajským zálivom. Po troskách pátrajú desiatky lietadiel a lodí zo siedmich krajín, zatiaľ čo sa v médiách objavujú rôzne špekulácie vrátane možnosti teroristického útoku. Interpol totiž v nedeľu potvrdil, že dvaja cestujúci použili ukradnuté pasy.

Čína rozmiestnila 10 satelitov na pomoc pri pátraní po malajzijskom lietadle

Letenky, ktoré kúpili dvaja pasažieri na falošné pasy na let nezvestného Boeingu 777 malajzijských aerolínií, vydali thajské cestovné kancelárie pre Iránca, ktorý ich zarezervoval e-mailom. Informovali o tom dnes thajské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA. Thajská polícia potvrdila, že obe letenky boli kúpené vo štvrtok 6. marca v dvoch cestovných kanceláriách v prímorskom letovisku Pattaya. Niekto ich vyzdvihol a zaplatil v thajských bahtoch, ako informovali miestne noviny Bangkok Post.

Obe letenky zarezervoval prostredníctvom e-mailu muž menom "Ali" z Iránu, napísal Bangkok Post a citoval pritom nemenovaného zamestnanca jednej z cestoviek. Táto cestovná kancelária uviedla, že Ali bol pravidelným zákazníkom a pôvodne žiadal o letenky spoločnosti Etihad Airlines alebo Qatar Airways na lety do Kodane a Frankfurtu nad Mohanom. Zákazník neskôr rezerváciu zmenil na aerolínie China Southern Airlines, ktoré majú dohodu o spoločnej preprave cestujúcich s aerolíniami Malaysia Airlines, pretože sú lacnejšie.

Čína rozmiestnila desať satelitov, ktoré budú pomáhať pri obrovskom pátraní po nezvestnom dopravnom malajzijskom lietadle, informoval dnes denník čínskej ľudovej armády. Pátranie prebieha okolo Malajzie a južného Vietnamu, a to zo vzduchu aj na mori, pričom sa ho zúčastňuje desať krajín. Satelity využijú špičkovú technológiu na snímanie záberov Zeme s vysokým rozlíšením i ďalšie technológie, ktoré pomôžu pri pátracej a záchrannej operácii. Uviedol to v článku uvedený čínsky denník, na svojej webovej stránke ho zverejnilo aj ministerstvo obrany.

Čína vyzvala Malajziu, aby urýchlila pátranie po lietadle. Približne dve tretiny z 227 cestujúcich a 12 členov posádky totiž tvorili Číňania. Podľa predpokladov sú všetci mŕtvi. Čínske satelity pomôžu aj s pozorovaním počasia a s komunikáciou počas mohutného pátrania v oblasti, kde lietadlo zmizlo, informovala tlačová agentúra AP.

Úrady pochybujú o tom, že zmiznuté lietadlo sa stalo terčom útoku

Vyšetrovatelia v Malajzii majú silné pochybnosti, že dopravné lietadlo s 239 ľuďmi na palube, ktoré zmizlo po štarte v piatok večer, sa stalo terčom útoku. Uviedli to americké a európske zdroje z okruhu vyšetrovania, ktoré dnes citovala tlačová agentúra Reuters. Osud lietadla malajzijských aerolínií, ktoré sa stratilo približne po hodine letu smerom do čínskeho Pekingu, je stále záhadou. Pritom už tretí deň prebieha rozsiahle pátranie zo vzduchu aj na mori. Po Boeingu 777 sa však zatiaľ nenašla ani jediná stopa.

Malajzijský úrad, ktorý vedie miestne vyšetrovanie, ani špionážne služby v Spojených štátoch a Európe však ešte nevylúčili možnosť, že na lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zaútočili militanti bombou alebo že ho uniesli. Malajzijskí predstavitelia naznačili, že útok ako príčinu zmiznutia stroja zatiaľ nepodporujú žiadne silné dôkazy a že technické problémy alebo chyba pilota mohli spôsobiť pád lietadla. Uviedli to americké zdroje.

"Nie sú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali teroristický čin," povedal európsky bezpečnostný zdroj. Dodal, že takisto neexistuje ani "žiadne vysvetlenie, čo sa vlastne s lietadlom stalo, alebo kde sa teraz nachádza". Medzitým po stroji pátrajú desiatky lodí a lietadiel z desiatich krajín. Prehľadávajú more okolo Malajzie a južného Vietnamu. Interpol v nedeľu 9. marca potvrdil, že najmenej dvaja pasažieri použili kradnuté pasy. Dodal, že preveruje, či aj ďalšie osoby na palube použili falošné doklady totožnosti.

Napriek tomu americký zdroj uviedol, že malajzijské úrady sa už odkláňajú od teórie, že na lietadlo zaútočili nejakí páchatelia. Situácia okolo lietadla je teda stále zahalená tajomstvom. Prispieva k tomu aj fakt, že stroj po zmiznutí z dosahu radarov neuskutočnil automatický kontakt so systémom na monitorovanie letových údajov. Takýto kontakt by vyšetrovateľom pomohol určiť, čo sa stalo.

Lietadlo bolo vybavené obslužným počítačom, ktorý je schopný "rozprávať sa" automaticky s pevninou, a to prostredníctvom krátkych správ - systém je známy pod skratkou ACARS. "V čase zmiznutia lietadla nevyslal systém ACARS žiadne signály," uviedol zdroj z okruhu vyšetrovania. Spojené štáty preskúmali podrobne aj zábery špionážnych satelitov a hľadali dôkazy o výbuchu vo vzduchu, ale žiadne nenašli. To tiež vyvoláva čoraz väčšie pochybnosti, že išlo o útok na lietadlo.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu