WASHINGTON/NEW YORK - Najväčšia studená vlna za dve desaťročia bude dnes komplikovať život na východnom pobreží Spojených štátov po tom, čo mrazy udreli na severe a stredozápade krajiny.
USA
Prúd mrazivého a hustého vzduchu, terminologicky známeho pod názvom arktický polárny vír alebo polárny vortex, sa presúval cez Stredozápad, pričom vietor znižoval teplotu až na mínus 50 stupňov Celzia, čo sa prejavilo v Minnesote a Montane, uviedla tlačová agentúra DPA.
Teploty v Buffale v americkom štáte New York už klesli na mínus 15 stupňov Celzia, ale pocitová teplota sa podľa meteorológov znížila až na mínus 36 stupňov Celzia.
Státisíce školákov v mnohých amerických štátoch zostali doma a mnohé školy pravdepodobne zostanú zatvorené až do štvrtka, dokonca aj v severných amerických štátoch, kde bývajú silné zimy.
Mimoriadne ochladenie nastalo aj v južných amerických štátoch, na Floride varovali pred mrazmi. Potrubia v domoch na juhu USA v prípade mimoriadneho ochladenia neochránia. V Atlante v Georgii pocitová teplota klesla na mínus 23 stupňov Celzia.
V Spojených štátoch len v pondelok zrušili, alebo odložili viac ako 10.000 letov.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pre nízke teploty odložil komerčný let so zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Nákladná vesmírna loď vzlietne z Virgínie najskôr v stredu.
Arktické počasie panuje vo veľkej časti Spojených štátov. Mrazom budú teraz vystavení aj ľudia v Novom Anglicku. New York očakáva výnimočnú situáciu. Pocitová teplota možno klesne na mínus 31 stupňov Celzia.
V pondelok podľa servera AccuWeather najnižšiu teplotu mínus 38 stupňov namerali v Crane Lake v Minnesote. V kanadských provinciách Saskatchewan a Manitoba bolo okolo mínus 30 stupňov Celzia.
Zimné počasie si v USA a Kanade v posledných dňoch vyžiadalo najmenej 16 ľudských životov. Najväčším mrazom za posledné dve desiatky rokov čelí viac ako tretina krajiny.
Británia, Francúzsko a Portugalsko
Zatiaľ čo Spojené štáty a Kanada sa stretávajú s extrémnymi mrazmi, Britániu a Francúzsko naďalej v dôsledku zimných búrok sužujú povodne a vlnobitie.
Britániu, ktorú na južnom a západnom pobreží v pondelok bičovali až desaťmetrové vlny, teraz čakajú nové lejaky s vetrami. Tie môžu vyvolať ďalšie povodne, ktoré už zatopili stovky domov. Podobné ťažkosti na pobreží Atlantiku zažíva Francúzsko, situácia sa ale napríklad v Bretónsku pomaly zlepšuje. Británia hlási najmenej sedem mŕtvych.
Varovania a výstrahy pred silným dažďom a problémom na mori dnes vydali už aj portugalské úrady. Včera večer obrovská vlna zmietla do vody autá a ľahko zranila štyroch ľudí vo Foz do Douro. Jeden utrpel škrabance, ostatní traja si za státie blízko brehu vyslúžili podchladenie.
Po celej krajine zaznamenali viacero prípadov, keď sa more vylialo z brehov a vyvolalo zmätok. Inštitút pre námorníctvo už vydal aj červenú výstrahu pred možnými 11-metrovými vlnami na pobreží.
Vlna v Portugalsku zmietla ľudí