LONDÝN/WASHINGTON - Búrky a dažde sužujú Veľkú Britániu, ktorej mnohé časti postihli rozsiahle povodne. Počasie si už podľa BBC pravdepodobne vyžiadalo jednu obeť, úrady vydali na celý víkend desiatky varovaní. O nič lepšie na tom nie je ani Kanada a severovýchod Spojených štátov, ktoré čaká mrazivý víkend. Teploty majú podľa meteorológov spadnúť aj pod mínus 30 stupňov Celzia. V okolí mesta Quebec sa očakáva až mínus 38 stupňov. Kritická má byť hlavne noc na nedeľu. Snehová búrka si vyžiadala už najmenej 11 obetí .
Británia
Búrky a povodne sa dnes v Británii znova postarali o zaplavené ulice, pivnice a dopravné obmedzenia. Pre časti Walesu a juhozápadného Anglicka, ako aj Škótsko a niektoré miesta na východnom pobreží Anglicka platili naďalej výstrahy pred extrémami počasia a záplavami. Podľa niektorých vyjadrení by sa situácia dala dokonca označiť aj za národný stav núdze.
Rovnako ako v predošlých dňoch úrady predovšetkým varovali ľudí, aby sa nezdržiavali v blízkosti mora. Zdôraznili, že vysoké vlny, aké zasiahli okrem iného pobrežie Walesu, môžu byť životunebezpečné. Vo waleskom Aberystwyth evakuovali viacero domov pri pobreží.
V grófstve Devon je nezvestný 18-ročný muž. Naposledy ho videli, keď kráčal po chodníku pri pobreží a fotografoval vlny. V uplynulom týždni už v Británii zahynuli dvaja ľudia, ktorých zmietli vlny do mora.
Pod vodou dnes zostali aj niektoré miesta v Bretónsku na západe Francúzska, ktoré v dôsledku lejakov v minulých dňoch postihli povodne. Počas noci sa očakávajú ďalšie búrky. Dážď, víchor a vlnobitie tu majú podľa webu denníka Le Parisien trvať najmenej do začiatku týždňa.
Amerika
Server CNN uviedol, že súčasné mrazivé teploty sú v podstate tropické v porovnaní s tým, čo ešte len príde. Arktické podmienky čakajú predovšetkým na obyvateľov Severnej Dakoty a Minnesoty. Problémom je najmä mrazivý vietor, kvôli ktorému sa pocitovo zdajú mrazy ešte vyššie, než v skutočnosti sú. Terajší vietor je podľa meteorológov najmrazivejší za posledné dve desaťročia.
Rozmary počasia, s ktorými sa severoamerický kontinent od štvrtka potýka, vyvolali chaos v doprave. Jazda po namrznutých cestách je obzvlášť nebezpečná, niekoľko vážnych nehôd si už vyžiadalo ľudské životy. V mestách ako je Boston, Washington či Filadelfia sú cestári a technické služby v neustálom nasadení. Do ulíc New Yorku už vyrazilo okolo 24 000 pluhov a ďalších vozidiel, ktoré s odpratávaním prívalov snehu teraz pomáhajú.
Letový portál FlightAware hlási, že v piatok bolo v USA zrušených viac než 3000 letov, ďalších 11 000 meškalo. Najpostihnutejšie letiská sú v New Yorku a Chicagu. Lietadlá sa musia podrobovať zdĺhavému odmrazovaniu a mnohé potom kvôli zlej viditeľnosti čakajú niekoľko hodín na povolenie k štartu.