BRATISLAVA – Ako sa rok chýli ku koncu, v Európe to začína poriadne vrieť. Mesiac november bol veľmi bohatý na demonštrácie. Desiatky až stovky tisíc ľudí sa búrili, aby hájili vlastné záujmy a protestovali proti svojim vládam po celom kontinente. Pozrite sa, kde všade vyšli ľudia do ulíc a za čo bojovali.
10 najväčších demonštrácií za posledný mesiac prevrátilo mestá Európy hore nohami, spôsobilo mnoho ranených a zanechalo spúšť!
19. október - Taliansko
Zhruba 50 tisíc demonštrantov v talianskych uliciach dávalo najavo svoju nespokojnosť s politikou škrtov, vysokej nezamestnanosti a zlej životnej situácie. Nezamestnanosť a nízke mzdy tlačia ľudí do ulíc. Taliani nie sú na tom vôbec dobre. Zmietajú sa v stagnácii a politici neponúkajú alternatívu. 15 výtržníkov aj z radov anarchistov bolo zadržaných a dvaja policajti museli byť ošetrovaní.
20. október - Rumunsko
Vyše 6-hodinový pochod ulicami Bukurešti v počte 6 tisíc vzbúrencov sa konal proti zásahom investorských spoločností do prírody. Ľudia protestovali aj v iných rumunských mestách, pretože americko-kanadské firmy mali záujem o práva na ťažbu plynu, zlata a striebra na rumunskej pôde. Už od začiatku septembra vyvolávajú obavy o prírodu nepokoje a vláda tuho zvažuje, či umožní zahraničným firmám rozložiť svoje stroje, ktoré disponujú aj technikou ťažby pomocou kyanidu.
20. október - Portugalsko
Koncom októbra protestovali v Lisabone a Porte stovky tisíc občanov proti úsporným opatreniam. Vláda v rámci šetrenia mala škrtať sociálne dávky a platy. Nespokojní demonštranti autobusmi zablokovali jeden z hlavných mostov v Lisabone na znak svojho rozhorčenia.
2. november - Paríž
Približne 15 tisíc demonštrantov dávalo najavo svoj nesúhlas s návrhom „ekodane“, ktorá mala uvaliť nové poplatky na neekologické dopravné prostriedky. Mestečko Quimper na severozápade sa tak stalo svedkom stretov medzi políciou a občanmi, pričom zápasilo sa so železnými tyčami alebo kameňmi, na ktoré odpovedala polícia slzotvorným plynom a vodnými delami. Vláda má v úmysle z tejto dani vyťažiť miliardu eur.
6. november - Londýn
Demonštráciám sa nevyhol ani Londýn, ktorý bol počas 6. novembra jedným z mnohých miest, kde sa protestovalo. V dave sa nachádzali aj ľudia s maskami hnutia Anonymous. Stovky mladých ľudí protestovali proti korupcii, vládnym škrtom a vláde. Potyčky pred parlamentom a Buckinghamským palácom pokračovali zapálením ohňa a delobuchmi. Celkovo bolo zadržaných 15 osôb.
11. november - Poľsko
Tretí rok za sebou si oslavy dňa nezávislosti na začiatku novembra vo Varšave vynútili zásah polície. Niekoľko tisíc mladých pravicových radikálov si neudržalo nervy na uzde a púšťali sa do vzájomných stretov. Viacero osôb bolo zatknutých a 5 policajtov muselo byť ošetrených. Vzduchom lietali gumové projektily, pretože rozvášnení mladíci počas pochodu ulicami zapaľovali zaparkované autá.
12. november - Bulharsko
Pred dvomi týždňami protestujúci v Sofii vyjadrili svoju nespokojnosť s politikmi a žiadali odchod vlády s predčasnými voľbami. Spolu s nimi pochodovali odborári a taxikári za zlepšenie platov. Spoločenské napätie, prameniace najmä z všadeprítomnej korupcie, dávalo najavo niekoľko tisícoviek prevažne mladých ľudí. Vzbúrencov podporovali aj učitelia a intelektuálna elita.
17. november - Grécko
Grécke demonštrácie proti úsporným opatreniam sa stali v posledných rokoch koloritom krajiny. 17. novembra na počesť 40-ročného výročia protestu študentov proti vtedajšej vládnucej junte sa konalo ďalšie zhromaždenie. Tento raz vyše 16-tisíc ľudí skandovalo proti EÚ a Medzinárodnému menovému fondu, aby sa stiahli z Grécka. Obyvatelia tohto štátu najviac pociťujú dôsledky ekonomickej krízy a preto vychádzajú do ulíc. Neboli hlásené žiadne vážne zranenia, aj keď bolo povolaných až 7 tisíc policajtov.
23. november - Ukrajina
Desiatky tisíc obyvateľov Kyjeva vyrazilo protestovať kvôli odklonu ukrajinskej vlády od Západu smerom do náručia Ruska. Len pred pár dňami ukrajinskí predstavitelia odmietli dohodu s EÚ a dali prednosť Vladimírovi Putinovi. Jednoznačný nesúhlas so smerovaním krajiny sa snažili dať naši východní susedia najavo pokojným spôsobom. Pred odhadovaným davom 50 tisíc demonštrantov rečnil aj Vitali Kličko, líder opozície.
23. november - Bratislava
Ani naše hlavné mesto nebolo výnimkou organizovaných protestov. Nespokojnosť s politikmi, zlá sociálna situácia, korupcia a slabé vyhliadky do budúcnosti, pritiahli demonštrantov do ulíc. Niekoľkokrát sa Bratislava stala dejiskom zhromaždenia nespokojných občanov, ktorí si chceli „vziať späť“ svoju krajinu. Dejiskom boli napríklad Aupark, parlament, Slovenský rozhlas, zablokovaný most SNP alebo Hodžovo námestie, kde chceli nespokojenci chceli odvolávať vládu a prezidenta.