TOKIO - Pracovníci odstavenej japonskej elektrárni Fukušima I začali v pondelok z budovy reaktora odstraňovať palivové články. Ide o najnáročnejšiu a najnebezpečnejšiu operáciu od havárie z roku 2011, počas ktorej areál elektrárne zasiahli vlny cunami a poškodili ju.
Experti spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) sa pokúšajú vybrať prvých 22 štvormetrových článkov s uránovým palivom z bazéna, kde sú uložené. Prvá časť operácie by mala trvať najmenej dva dni.
Celkovo je však potrebné vybrať až 1500 článkov, čo potrvá až rok. Experti náročný proces označujú za nebezpečný, keďže panujú obavy, že palivové tyče sa pri havárii poškodili a môže z nich unikať nebezpečné rádioaktívne palivo. Podobné operácie sú pritom vo fungujúcich jadrových elektrárňach bežné, situácii v zariadení vo Fukušime je však od katastrofy nestabilná.
Vlny vyvolané podmorským zemetrasením v marci 2011 vyradili chladiace systémy elektrárne, čoho dôsledkom bola séria vážnych havárií. V auguste zaznamenali v elektrárni únik približne 300-tisíc litrov ťažko znečistenej vody, pričom sa predpokladá, že sa premiešala so spodnou vodou presakujúcou do mora.
Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) však po najnovšej návšteve Japonska ocenili "enormné" úsilie o zmiernenie následkov havárií.