WASHINGTON - Presne päť rokov po svojom zvolení za prezidenta USA Barack Obama v pondelok zdôraznil svoje úsilie splniť svoj predvolebný sľub a zatvoriť väzenie na vojenskej základni Guantánamo na Kube.
Obama sa stretol s dvoma osobitnými vyslancami pre zatvorenie Guantánama, Paulom Lewisom z Pentagónu a Cliffordom Sloanom z ministerstva zahraničných vecí. Informoval o tom tlačový úrad Bieleho domu.
"Objasnil, že osobitní vyslanci majú jeho plnú podporu" vo svojej práci presunúť zadržiavaných z Guantánama. V tamojšom väzení sa nachádza 164 ľudí z 23 krajín sveta, ktorí sú podozriví z vedenia teroristických útokov na americké ciele vo svete.
Obama "je naďalej plne presvedčený" o potrebe zatvoriť toto zariadenie, ktoré odčerpáva "naše zdroje a škodí nášmu postaveniu vo svete," citovala agentúra DPA Biely dom.
Najnovšie opustili Guantánamo dvaja zadržiavaní Alžírčania, ktorých USA poslali do ich vlasti. Presuny zadržiavaných marí neochota krajín prijať ich a obavy amerických orgánov, že sa vrátia k činnosti v teroristických sieťach.
Až na dva súdne prípady, ktoré sa nachádzajú v zdĺhavej prípravnej fáze, neboli zvyšní väzni nikdy obžalovaní zo zločinov ani postavení pred súd. Niektorí sú pritom na Guantáname zadržiavaní už najmenej 10 rokov.
Podľa novín Miami Herald pokračuje v súčasnosti asi 14 väzňov v protestnej hladovke, ktorú začali skoršie tento rok. Rezort obrany pripustil, že hladovku sčasti vyvolala neschopnosť prezidenta väzenie zatvoriť.
V marci generál John Kelly, veliteľ Južného velenia, ktoré zahŕňa aj americké vojenské zariadenia v Zálive Guantánamo, povedal, že väzňov prinútila k protestnej akcii hlboká frustrácia z toho, že prezident mlčí o osude kontroverzného väzenia.
"Veľmi dúfali v uzavretie Guantánama," povedal kongresovému panelu. "A boli zlomení, keď prezident - aspoň v ich vnímaní - od uzavretie zariadenia odstúpil." "Vo svojom tohtoročnom inauguračnom prejave o tom nič nepovedal a nezmienil sa o tom ani vo svojej ... Správe o stave únie," dodal generál Kelly.
Júnové vymenovanie dvoch osobitných vyslancov bolo považované za reakciu na protestnú hladovku väzňov. Obamove snahy presunúť zadržiavaných na americkú pevninu a postaviť ich pred súd Kongres zamietol.
Väzenie na základni Guantánamo otvoril v roku 2002 bývalý americký prezident George W. Bush pre podozrivých z terorizmu po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001. Odvtedy bolo v centre umiestnených takmer 800 ľudí.
USA odhadujú, že vydávajú ročne takmer milión dolárov na každého väzňa, čo je v súčasnosti okolo 200 miliónov dolárov ročne. Armáda platí zadržiavaným obhajcov, ktorí s väzňami pracujú už celé roky.