MOSKVA - Rusko v stredu skritizovalo odsúdenie vojaka Bradleyho Manninga, ktorý stál za únikom amerických tajných diplomatických depeší. Triidsaťpäťročný trest pritom Moskva označila za "nespravodlivo tvrdý".
"Keď sú v hre americké záujmy, čo bol aj prípad Bradleyho Manninga, americký súdny systém prijíma nespravodlivo tvrdé rozhodnutia... bez akéhokoľvek prihliadania na ľudské práva," konštatuje sa v oficiálnom stanovisku Konstantina Dolgova, predstaviteľa ruského ministerstva zahraničných vecí pre oblasť ľudských práv. USA pritom obvinil z uplatňovania "dvojitého metra" a spochybnil tiež "pasovanie sa Spojených štátov za lídra" dodržiavania ľudských práv.
Vojenský tribunál na základni Fort Meade pri Washingtone v stredu rozhodol, že vojak Bradley Manning, ktorého v súvislosti s únikom tajných dokumentov uznal vinným zo špionáže a ďalších zločinov, strávi vo väzení 35 rokov. Zároveň bude zbavený hodností a prepustený z armády. Vojenská prokuratúra v pondelok požiadala o potrestanie 25-ročného Manninga 60-ročným pobytom vo väzení, čo má byť varovaním pre ostatných vojakov, aby sa nepokúšali o krádež utajovaných informácií.
Hlavný obhajca David Coombs zasa žiadal o zhovievavosť, keďže obžalovaný svoje konanie oľutoval, spolupracoval so súdom a zaslúži si tak podľa neho šancu dostať sa na slobodu. Argumentoval tiež tvrdením, že mladý a "naivný" vojak dokumenty vydal v dobrom úmysle. Manningovi na základe obžaloby pôvodne hrozil až 136-ročný trest.
Vojaka slúžiaceho ako spravodajský analytik v Iraku zadržali pred vyše troma rokmi po tom, ako odovzdal skupine WikiLeaks viac než 700 000 tajných vojenských správ a depeší amerických diplomatov. Ich súčasťou boli citlivé informácie, ktoré po zverejnení na internete vyvolali rozruch v diplomatickej komunite. Voči Manningovi vzniesli aj mimoriadne závažné obvinenie z napomáhania nepriateľovi, súd ho však v tomto bode obžaloby oslobodil.