WASHINGTON - Bývalý spolupracovník amerických spravodajských služieb Edward Snowden, ktorý sa snaží vyhnúť stíhaniu za prezradenie rozsiahlych špionážnych programov, žiada o azyl 21 krajín vrátane viacerých členských štátov Európskej únie.
V pondelok o tom informovala organizácia WikiLeaks zaoberajúca sa zverejňovaním tajných dokumentov, ktorá Snowdenovi pomáha unikať pred americkými orgánmi. Tridsaťročný Američan už dávnejšie požiadal o azyl Ekvádor a Island, podľa zverejneného vyhlásenia však právnička organizácie Sarah Harrisonová v jeho mene podala ďalších 19 žiadostí adresovaných Bolívii, Brazílii, Číne, Fínsku, Francúzsku, Holandsku, Indii, Írsku, Kube, Nemecku, Nikarague, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Rusku, Španielsku, Švajčiarsku, Taliansku a Venezuele.
Dokumenty údajne v pondelok večer odovzdala predstaviteľovi ruského konzulátu na moskovskom letisku Šeremetevo, kam Snowden priletel pred vyše týždňom z Hongkongu, vzhľadom na chýbajúce doklady však nemôže opustiť tranzitnú zónu. Podľa WikiLeaks mal konzulát žiadosti rozoslať príslušným veľvyslanectvám v Moskve.
Britská tlačová agentúra Press Association medzitým zverejnila Snowdenov list, v ktorom ďakuje za podporu Ekvádoru a obviňuje prezidenta USA Baracka Obamu z vyvíjania nátlaku na lídrov iných krajín, kde sa snaží nájsť útočisko. Ide pritom o jeho prvé vyjadrenie po úteku z Hongkongu do Moskvy. "Vo svete je len málo lídrov, ktorí by riskovali a zastali sa ľudských práv nejakého jednotlivca stojaceho proti najmocnejšej vláde na Zemi, a statočnosť Ekvádora a jeho obyvateľov je príkladom," cituje agentúra Snowdena. Ten zároveň v liste obviňuje Obamu, že v jeho prípade siahol po "mimoprávnom potrestaní exilom".
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pripustil, že Snowden by mohol natrvalo zostať v Rusku, musel by však prestať s poškodzovaním amerických záujmov. Zároveň potvrdil, že jeho krajina neplánuje Američana vydať do Spojených štátov.