Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Brusel sa obáva vstupu ďalšieho chudobného člena

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: dromedar.sk/profimedia)

ZÁHREB - Európska únia sa pripravuje na prijatie Chorvátska za 28. člena, nie všetky krajiny však vstup ďalšej krajiny do bloku vítajú s nadšením.

V Bruseli panujú obavy, že sa zopakuje scenár z roku 2007, keď sa členmi EÚ stali chudobné Rumunsko a Bulharsko, ktorým únia okrem slabej ekonomiky vyčíta najmä nedostatočný boj proti korupcii. V piatok o tom vo svojej analýze píše denník The Financial Times.

Chorvátsko v súčasnosti bojuje s viacerými ekonomickými problémami vrátane vysokej 20-percentnej nezamestnanosti. Bývalá juhoslovanská republika je tiež už štvrtý rok v recesii, čo je hneď po zadlženom Grécku najdlhšie spomedzi všetkých členov únie.

Záhreb však trvá na tom, že jej ekonomika založená predovšetkým na príjmoch z turizmu je v relatívne dobrom stave a nehrozí, že by v blízkej budúcnosti musela požiadať o záchrannú pôžičku podobne, ako to bolo v prípade ďalších predovšetkým juhoeurópskych krajín.

Rokovania s Chorvátskom boli po negatívnych skúsenostiach s prijatím Rumunska a Bulharska doposiaľ najdlhšie a najkomplikovanejšie. Začali sa ešte v roku 2005 a krajina musela odvtedy uskutočniť viacero nielen hospodárskych reforiem. Okrem privatizácie rôznych odvetví musela krajina zreformovať svoj byrokratický systém, ale najmä spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.

Chorváti v rámci boja proti korupcii na najvyšších miestach odsúdili aj bývalého premiéra Iva Sanadera, ktorého ešte v decembri 2010 zadržala polícia v Rakúsku. Protikorupčné snaženie Chorvátska ocenila aj organizácia Transparency International, podľa ktorej je krajina menej skorumpovaná ako ďalšie štyri členské štáty EÚ - Rumunsko, Bulharsko, Grécko a Taliansko.

Veľkolepé oslavy vstupu Chorvátska do EÚ sú naplánované na nedeľu deň predtým, ako sa krajina 1. júla oficiálne stane 28. členom únie. Posledné prieskumy však ukazujú, že tento krok podporuje len niečo viac ako 50 percent obyvateľov.

Pred desiatimi rokmi ešte Chorváti vítali vyhliadky vstupu do EÚ ako spôsobu zanechať za sebou odkaz balkánskych vojen z 90. rokov. Tiahnuce sa prístupové rokovania a prísne požiadavky zo strany Bruselu však spravili z mnohých z nich euroskeptikov.

Chorvátsko sa podľa The Financial Times stane v tejto dekáde posledným členom, ktorého únia prijme medzi seba.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu