VATIKÁN - Pápež František dnes verejne odsúdil "kultúru plytvania", ktorá prevláda v stále konzumnejšom svete, a uviedol, že odhadzovanie stále použiteľného jedla je ako okrádanie chudobných ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Naši starí rodičia dbali na to, aby sa zvyšky jedla nemuseli vyhadzovať. Vďaka konzumnému spôsobu života sme si však zvykli na denné plytvanie potravinami a tým pádom už nechápeme ich skutočnú hodnotu," povedal pápež počas audiencie, ktorá sa koná každý týždeň na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. "Odhadzovanie jedla je ako krádež zo stola tých, ktorí sú chudobní a hladní," zdôraznil.
Od marca, keď sa ujal úradu hlavy katolíckej cirkvi, sa pápež snaží o to, aby 1,2 miliardy jej prívržencov pomáhali ochraňovať chudobných a zároveň sami pristúpili k väčšej striedmosti. Pápež takisto viackrát vyzval na globálnu peňažnú reformu.
Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) približne 1,3 miliardy ton potravín, čo je jedna tretina jedla vyprodukovaného pre celé ľudstvo, sa každý rok nevyužije alebo vyjde nazmar. V industrializovanej spoločnosti stoja za väčšinou plytvania samotní spotrebitelia, ktorí často nakupujú viac potravín, než v skutočnosti potrebujú. V dôsledku toho následne dochádza k zbytočnému vyhadzovaniu jedla.
V dnes publikovanej štúdii OSN sa hovorí, že jednoduché opatrenia, ako napríklad lepšie uskladňovanie potravín a zníženie nadmerných porcií stravy, by výrazne zredukovali obrovský objem jedla, ktoré vychádza navnivoč.
V amerických reštauráciách hostia neskonzumujú deväť percent zakúpených pokrmov len preto, že prevláda trend zväčšovania objemu všetkých servírovaných jedál, od cheeseburgerov po nealkoholické nápoje. Uvádza sa to v správe Inštitútu svetových zdrojov (WRI) a Programu OSN pre životné prostredie (UNEP).
Pápež František vo svojom prejave ďalej uviedol, že "kultúra plytvania" je obzvlášť poľutovaniahodná vtedy, keď sa vo svete šíri hlad. Podľa OSN v súčasnosti hlad postihuje asi 870 miliónov ľudí planéty, pričom dve miliardy ľudí trpia minimálne jednou chorobou z nedostatočnej výživy.
Pápež pochádzajúci z Argentíny varoval, že prílišné zameriavanie sa na peniaze a materializmus znamená, že akýkoľvek pokles na finančnom trhu sa dnes považuje za tragédiu, kým ľudské utrpenie sa stalo bežným a ignorovaným javom. "Ľudia sú preto odhadzovaní, ako keby boli odpadom," zakončil pápež.