VIEDEŇ - Únik radiácie po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima s najväčšou pravdepodobnosťou nespôsobí v budúcnosti zdravotné problémy. Vo svoje novej správe to v piatok konštatoval Vedecký výbor OSN pre vplyv atómovej radiácie (UNSCEAR).
Vystavenie radiácii po jej úniku v marci 2001 nespôsobilo podľa správy verejnosti a väčšine elektrárenských robotníkov zdravotné ťažkosti a v budúcnosti pravdepodobne ani nespôsobí. Úrady nezaznamenali žiadne úmrtie spôsobené ožiarením medzi 25 000 robotníkmi, ktorí pracovali na mieste nešťastia. Len málo pracovníkov bolo vystavených silnejšej radiácii. "Je nepravdepodobné, že v budúcich rokoch zaznamenáme napríklad zvýšený počet rakoviny štítnej žľazy," uvádza správa.
Výbor tiež v správe ocenil konanie japonskej vlády po nešťastí. "Konanie úradov na ochranu verejnosti značne prispelo k zníženiu doby vystavenia radiácii, ktorá by inak bola oveľa vyššia," píše UNSCEAR.
Jednu z najhorších jadrových katastrof spôsobilo silné zemetrasenie a následné ničivé vlny tsunami. Únik radiácie z elektrárne Fukušima I, ktorá sa nachádza v rovnomennej prefektúre, si vyžiadal evakuáciu desaťtisícov ľudí. Predpokladá sa, že úplné odstránenie následkov potrvá niekoľko desaťročí.