LONDÝN - Stredajšia mimoriadna schôdza v britskej Snemovni reprezentantov na počesť zosnulej expremiérky Margaret Thatcherovej sa nezaobišla bez vášní. Rokovaciu sálu na protest voči jej "antisociálnym" reformám opustilo asi 150 opozičných labouristov.
Niekdajšiu konzervatívnu šéfku Downing Street dokonca jedna z členiek dolnej komory britského parlamentu vo svojom prejave označila za "ohavnú".
Schôdzu viedol premiér David Cameron, podľa ktorého Thatcherová "opäť pozdvihla" Veľkú Britániu. Viacerí labouristi na čele s lídrom Edom Milibandom s ním však celkom nesúhlasili. Najtvrdšie slová zvolila labouristka Glenda Jacksonová. "Prvý premiér ženského pohlavia, v poriadku. Ale žena? Nie podľa mojej definície," vyhlásila bývalá herečka a dvojnásobná držiteľka prestížnej filmovej ceny Oscar. Thatcherovú neskôr poslankyňa vo svojom prejave označila za "ohavnú," čo sa nepáčilo bývalému premiérovi Tonymu Blairovi. "Aj v prípade, že s niekým veľmi rázne nesúhlasíte, stále mu môžete - predovšetkým vo chvíli jeho smrti - prejaviť rešpekt," vyhlásil Blair.
Thatcherová aj po smrti britskú spoločnosť značne rozdeľuje. Zatiaľ čo ekonómovia oceňujú jej rozsiahle reformy, ktoré Britániu hospodársky pozdvihli, niektorí opatrenia prijaté počas jej 11-ročnej vlády označujú za antisociálne. Na Thatcherovú v zlom spomínajú napríklad aj účastníci baníckych štrajkov, ktoré Britániu zachvátili v rokoch 1984 až 1985. Expremiérka vtedy odborárom neustúpila, čo malo za následok pokles jej popularity.
Barónku pochovajú budúcu stredu, pričom smútočná ceremónia je naplánovaná v londýnskej Katedrále svätého Pavla. Na pohrebe expremiérky sa zúčastní aj britská kráľovná Alžbeta II. Tá pritom na pohreby politikov zásadne nechodí - naposledy urobila výnimku po smrti expremiéra Winstona Churchila v roku 1965.