TEHERÁN - Najmenej 30 mŕtvych a 800 zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré dnes zasiahlo provinciu Búšehr na juhu Iránu. Oznámila to iránska tlačová agentúra ISNA s odvolaním sa na provinčné úrady. Jediná iránska jadrová elektráreň podľa miestnych zdrojov nebola poškodená a jej prevádzku nemuseli prerušiť.
Otrasy so silou 6,3 stupňa Richterovej škály podľa údajov Amerického geofyzikálneho inštitútu (USGS) nastali o 16:22 miestneho času (13:52 SELČ) v 10-kilometrovej hĺbke, približne 90 kilometrov juhovýchodne od mesta Búšehr na pobreží Perzského zálivu. V rovnakej oblasti o 13 minút neskôr zaznamenali ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 5,4.
Otrasy najviac postihli okolie miest Kákí, Chórmúdž a Bandar Kangán, z ktorých hlásili rozsiahle škody. Najmenej dve dediny boli takmer úplne zničené. Do postihnutej oblasti vyslali zo susedných provincií 20 záchranných tímov a viacero helikoptér. Zemetrasenie bolo údajne cítiť aj v Dubaji, Katare a Bahrajne, kde preventívne evakuovali niekoľko výškových budov..
Podľa predstaviteľa Iránu prišlo k úplnému zničeniu dediny Baghan a zrúteniu hory, ktorá zavalila mesto Shonbeh. Tu malo prísť aj k najvážnejším škodám. V oblasti postihnutej zemetrasením, kde momentálne stále prebiehajú záchranné práce, pritom žije okolo 100-tisíc obyvateľov. Počet obetí zrejme ešte porastie.
Jadrová elektráreň Búšehr je jedinou v krajine. Podľa inžinierov, ktorí ju navrhli, je schopná vydržať otrasy silnejšie ako 6,3 magnitúdy. predstaviteľ ruskej spoločnosti Atomstrojexport, ktorá elektráreň postavila, ubezpečil, že nedošlo k úniku rádioaktivity ani k obmedzeniu bežnej prevádzky. Predstavitelia Organizácie pre atómovú energiu Iránu v decembri uviedli, že už čoskoro by vedľa nej mali začať stavať novú.
Irán leží v tektonicky aktívnej oblasti a zažil už niekoľko ničivých zemetrasení. Najkatastrofálnejšie za posledné roky udrelo v decembri 2003, kedy zabilo 31 000 ľudí, teda štvrtinu obyvateľov mesta Bam na juhu krajiny.