BUDAPEŠŤ – Ak maďarská vláda nesplní požiadavky študentov vysokých a stredných škôl, tak študenti 11. februára pripravia podstatne tvrdší protest, než aké boli doposiaľ.
Vyplýva to zo záverov fóra, ktoré zorganizovala Poslucháčska sieť (HaHa) v pondelok večer na pôde budapeštianskej Univerzity Loránda Eötvösa (ELTE) za účasti študentov aj pedagógov rôznych univerzít a stredných škôl celého Maďarska
Člen organizačného výboru HaHa Filozofickej fakulty ELTE Daniel Fuhl dnes uviedol, že ak vláda nesplní šesť bodov ich požiadaviek, ktoré nespokojní študenti zverejnili 11. decembra, tak spolu so študentmi stredných škôl zorganizujú 11. februára akt občianskej neposlušnosti - napríklad vo forme blokády univerzít. "Túto formu ešte v januári spresníme," konštatoval.
Z námietok voči vládnej reforme školstva možno podľa jeho slov vyzdvihnúť radikálne zníženie financovania vysokého školstva, ktoré ohrozí fungovanie viacerých univerzít. Dôležité sú však všetky požiadavky sformulované študentmi, zdôraznil Fuhl.
Ako dodal, odmietavý postoj vlády k protestom očakávali a nikoho to neprekvapilo. "Orbánova vláda už dávnejšie takto komunikuje. Prekvapilo nás však, že dekan fakulty dnes pohrozil organizátorom a vyhlásil že sme nemali právo organizovať fórum a že HaHa neuznáva ako oficiálnu reprezentáciu študentov," poznamenal študent estetiky a češtiny.
Študenti v pondelok opäť požadovali zrušenie inštitútu študentských zmlúv, ktorými sa v prípade bezplatného štúdia musia zaviazať k tomu, že zostanú pracovať v Maďarsku.
Vyzvali na ucelenú reformu stredného a vysokého školstva, žiadali vrátenie počtu bezplatných miest na univerzitách na úroveň roku 2011 a trvali na zachovaní autonómie univerzít a na reforme, ktorá zabezpečí, aby mohli študovať aj deti z ekonomicky slabších rodín. Žiadali tiež zastavenie znižovania balíka finančných prostriedkov na školstvo.
Poslucháčska sieť pozvala na pondelňajšie podujatie premiéra Viktora Orbána a ďalších troch kompetentných členov vlády. Spomedzi nich reagoval iba zástupca štátneho tajomníka Zoltán Maruzsa, ktorý napísal, že môže viesť rokovania len s legitímnou volenou organizáciou študentov a že HaHa takou nie je.
Proti reformám vysokého školstva zorganizovala maďarská Celoštátna konferencia študentských samospráv (HÖOK) už niekoľko demonštrácií v decembri. V Budapešti a v ďalších maďarských mestách protestovali tisíce študentov vysokých i stredných škôl a požadovali odstúpenie štátnej tajomníčky zodpovednej za školstvo Rózsy Hoffmanovej.
Vláda začiatkom decembra rozhodla, že namiesto vlaňajších 31.000 študentov bude môcť bez úhrady študovať na vysokých školách v tomto roku už iba 10.500 študentov. V roku 2010 bolo na vysokých školách pre študentov 53.500 štátom platených miest.