PEKING - Čína dnes slávnostne uviedla do prevádzky vlakovú dopravu na najdlhšej vysokorýchlostnej železničnej trati na svete spájajúcej metropolu Peking s piatym najľudnatejším čínskym mestom Kuang-čou (Kanton).
Mesto Kuang-čou nachádzajúce sa na juhu Číny v bezprostrednej blízkosti osobitných administratívnych oblastí Hongkongu a Macaa bude odteraz spojené s Pekingom prostredníctvom 2300-kilometrovej železničnej trate a superrýchleho vlaku za približne osem hodín.
Vlaky, ktoré na trati budú zastavovať v 35 staniciach, dosahujú rýchlosť do 300 kilometrov za hodinu. Doteraz obvyklý čas na prekonanie tejto vzdialenosti sa podľa čínskych štátnych médií skrátil o 12 hodín. Otvorením rýchlostnej železničnej trate Peking-Kanton sa počet kilometrov rýchlostných tratí zvýšil na 9300 kilometrov.
Ministerstvo pre železničnú dopravu podľa agentúry Sinchua informovalo, že v pracovných dňoch bude nasadených na trati 155 vlakových súprav, čo znamená, že z vychádzajúcej stanice bude vlak odchádzať takmer každých desať minút.
Ministerstvo podotklo, že chce pokračovať v budovaní rýchlostných železníc a má stanovený cieľ dosiahnuť do roku 2020 do 120.000 kilometrov takejto železnice.
Ako pripomenula agentúra DPA, Čína pokračuje s rozširovaním svojej železničnej siete rapídnym tempom napriek železničnému nešťastiu z júla 2011, pri ktorom zahynulo 40 ľudí, keď sa zrazili dva supermoderné vlaky pri meste Wen-čou na východe krajiny.