Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

V obci Csókakö odhalili bustu Horthyho, ktorý počas vojny spolupracoval s fašistami

Túto Horthyho sochu vystavili v obci Kereki v Šomodskej župe v nedeľu 13. mája 2012
Túto Horthyho sochu vystavili v obci Kereki v Šomodskej župe v nedeľu 13. mája 2012 (Zdroj: TASR)

CSÓKAKÖ - V maďarskej obci Csókakö vo Fejérskej župe odhalili dnes bustu regenta Miklósa Horthyho, ktorá stojí na Námestí Veľkého Maďarska. Ako informovala maďarská tlačová agentúra MTI, postavili ju z občianskej iniciatívy, ku ktorej sa pripojili viaceré organizácie a ktorú podporila samospráva obce s 1274 obyvateľmi.

Podľa starostu obce Györgya Fürésza za vládny blok strán Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) miestne obecné zastupiteľstvo 23. apríla rozhodlo, že pôvodné Banské námestie pod hradom premenujú na Námestie Veľkého Maďarska. Následne odhalili tabule s novým označením námestia.

Starosta pre MTI povedal, že postavenie Horthyho busty podporil "z úcty voči štátnikovi". Fürész dodal, že išlo o nadstranícke rozhodnutie. V uplynulých týždňoch v maďarskom Debrecíne v miestnom Reformovanom kolégiu odhalili pamätnú tabuľu tomuto regentovi, ktorý spolupracoval s fašistickým Nemeckom. Predtým odhalili jeho sochu v obci Kereki v Šomodskej župe na juhozápade Maďarska.

Proti pokusom oživovania Horthyho režimu, proti množiacim sa antisemitským a rasistickým prejavom sa bude konať v nedeľu 17. júna v Budapešti demonštrácia, ktorú zvolala občianska iniciatíva prostredníctvom spoločenskej siete Facebook. K nej sa pridali opozičné a mimoparlamentné politické strany, hnutia i občianske združenia.

"Antisemitizmus a rasizmus, ktorého emócie sa v uplynulých dňoch a týždňoch vyplavili na povrch, úzko súvisia s tým, že sa začalo verejné oslavovanie Horthyho, stavanie jeho sôch a odhaľovanie pamätných tabúľ," zdôrazňujú vo výzve organizátori protestu.

Po potlačení Maďarskej republiky rád sa 14. novembra 1919 v Maďarsku ujali moci konzervatívne kruhy pod vedením admirála Miklósa Horthyho. Vyhlásili ho za regenta a Maďarsko tak počas celého medzivojnového obdobia bolo monarchiou bez kráľa. Pre Horthyho vládu bol typický tzv. "biely teror", ktorého obeťou sa okrem komunistov stali aj nevinní ľudia vrátane mnohých židov. V roku 1937 donútil Horthy parlament, aby mu odhlasoval diktátorské právomoci.

Vďaka spolupráci horthyovského režimu s fašistickým Nemeckom a Talianskom (tzv. Pakt troch) získal Horthy pre Maďarsko na základe prvej a druhej viedenskej arbitráže územia na juhu Slovenska a Podkarpatskej Rusi - takmer 10.565 kilometrov štvorcových - a východné Sedmohradsko.

V roku 1941 horthyovské Maďarsko vstúpilo na strane krajín Osi (Berlín-Rím-Tokio) do druhej svetovej vojny. Horthy sa neskôr pokúsil Maďarsko z vojnového konfliktu vyviesť a uzavrieť separátny mier so spojeneckými mocnosťami. Ako odpoveď na tieto kroky spustili 19. marca 1944 Nemci akciu Margarethe a Maďarsko obsadili. Horthyho zajali a až do konca vojny bol internovaný v Nemecku.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu