WASHINGTON - Americký režisér James Cameron, tvorca kasových trhákov Titanic a Avatar, sa dnes vrátil v malej ponorke zo dna priehlbiny Challenger v Mariánskej priekope, ktorá je najhlbším miestom na zemeguli.
Potvrdili to členovia expedície Deepsea Challenger, ktorú podporuje National Geographic Society, informovala stránka news.nationalgeographic.com. Ponorka dosiahla o 07.52 h miestneho času (00.52 h SELČ) dno v hĺbke 35.756 stôp (10.898 metrov).
Po dosadnutí cestovateľ a filmár prostredníctvom siete Twitter oznámil: "Všetky systémy OK". Neskôr napísal: "Práve som dorazil na najhlbšie miesto v oceáne. Pri dosiahnutí dna som sa nikdy necítil tak dobre. Už sa nemôžem dočkať, aby som sa s vami podelil o to, čo som videl."
Cameron je len tretím človekom, ktorý sa dostal na dno Mariánskej priekopy ležiacej v Tichom oceáne juhozápadne od ostrova Guam a zároveň jediným, ktorému sa to podarilo sólo. Pred ním to v batyskafe Trieste dokázali 23. januára 1960 Francúz Jacques Piccard a plukovník amerického námorníctva Don Walsh. Po nich do hlbín zavítali len výskumné roboty.
Aj Cameron sa musel uspokojiť so stiesnenými pomermi vo svojej ponorke, prezývanej "vertikálne torpédo" a pripomínajúcej vesmírnu kapsulu Apollo - kokpit je široký len 109 centimetrov. Počas šiestich hodín skúmal podmorskú krajinu, prebádanú menej ako povrch Mesiaca. Zbieral údaje, vzorky a robil 3D snímky a videá, čo bolo v roku 1960 nemysliteľné. Prieskumníci sa vtedy museli vrátiť po 20 minútach, pretože batyskafom rozvírili bahno a takmer nič nevideli.
Cameronova ponorka je vybavená rôznymi prístrojmi, napríklad na zbieranie usadenín a drobných morských tvorov či meranie teploty a slanosti, ako aj robotickým ramenom.
"Pracovali sme veľmi intenzívne celé mesiace a roky na hľadaní spôsobu, ako sa dostať do tohto bodu," povedal Doug Bartlett, morský biológ a vedúci vedecký pracovník projektu Deepsea Challenger, pre National Geographic News. Očakáva sa, že Cameron oznámi svoje prvé dojmy ešte dnes. Po analýze majú byť úplné výsledky výpravy zverejnené v časopise National Geographic.