JERUZALEM - Izraelského rukojemníka Gilada Šalita dnes vydali izraelským úradom. S odvolaním sa na izraelský rozhlas a televíziu to oznámila agentúra Reuters. Palestínsky radikálny Hamas Šalita zadržiaval päť rokov, nakoniec ho vymenil za tisícku palestínskych väzňov. 477 z nich sa na slobodu dostalo dnes.
Výmenu ale podľa izraelských zdrojov skomplikovali dve palestínske väzenkyne, ktoré odmietli vydanie do pásma Gazy.
Zo skupiny prepustenej dnes zhruba stovka osôb mieri na západný breh Jordánu, šesť do Izraela, asi štyri desiatky do exilu a zvyšok do pásma Gazy. V skupine je aj 27 žien, ktoré mali podľa pôvodnej dohody previezť na západný breh Jordánu a jedna do Jordánska. Neskôr ale Izrael rozhodol, že dve z nich na západný breh nesmú a budú deportované do pásma Gazy. Jednou z nich je Amna Munaová, ktorú v roku 2003 odsúdili na doživotie za to, že vylákala izraelského mladíka z Aškelone do Ramalláhu, kde ho zastrelili teroristi. Munaová vo väznici údajne terorizovala ostatné väzenkyne a tak sa obáva, že ju v pásme Gazy čaká odveta.
Prvé snímky izraelského vojaka, ktorý strávil v zajatí 1941 dní, priniesla egyptská televízia. Vyzeral na nich v dobrej fyzickej kondícii a rýchlo kráčal v sprievode Izraelčanov k automobilu na hraničnom priechode Kry Šalom. Podľa izraelských serverov už telefonicky hovoril s rodinou, ktorá na neho čaká na vojenskej základni Tel Nof. Vojak prejde zdravotnou prehliadkou a privítať v Tel Nofu sa ho chystá premiér Benjamin Netanjahu, minister obrany Ehud Barak a náčelník generálneho štábu armády Beny Gance.
Na letisku v Káhire už medzitým pristáli lietadlá z Turecka, Kataru a Sýrie, ktorými odcestujú tí, ktorí musia do exilu. Turecko oficiálne potvrdilo, že niekoľko z vyhostených Palestínčanov prijme.
Izraelského tankistu uniesli v roku 2006 pri cezhraničnom prepade komanda palestínskych radikálov a od tej doby ho držali ako rukojemníka v pásme Gazy. Stal sa národným symbolom v štáte, kde je vojenská služba povinná, a ktorý ctí ako svoju povinnosť priviesť domov všetkých svojich vojakov (i mŕtvych), ktoré poslal brániť vlasť.