BRATISLAVA - Od nás lídrov sa očakáva, že ponúkneme líniu hľadania pri riešení výziev, ktorým čelí medzinárodné spoločenstvo, vyhlásila predsedníčka vlády SR Iveta Radičová počas všeobecnej rozpravy 66.Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Odvolala sa pritom na slová z otvárajúceho prejavu brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej, že hlavnou výzvou nasledujúcich rokov je "odvaha a úprimnosť". Byť odvážny a úprimný je podľa Radičovej aj výzvou dnešnej ekonomickej a dlhovej krízy. "Musíme otvorene povedať, že zatiaľ nemáme primerané riešenia. Čelíme spoločným rizikám," doplnila. Ako skonštatovala, väčšina svetovej populácie očakáva ekonomický rast, prosperitu a lepšiu kvalitu života. "Tie milióny, čo žijú v chudobe, bez práce, bez vody a bez jedla, očakávajú od politických lídrov skutočné odpovede, rýchlu akciu a výsledky," doplnila.
Premiérka sa zamyslela nad tým ako môže malá krajina, akou je Slovensko, odpovedať na tieto výzvy. "Za prvé, musí splniť svoju domácu úlohu - stabilizovať ekonomiku. To znamená prostredníctvom hlbokých reforiem vytvoriť udržateľný dôchodkový systém. Ďalej zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý zabezpečí zodpovednú rozpočtovú politiku pre budúce generácie. To znamená aj reformu trhu práce, ktorá podporí vytváranie nových pracovných miest, najmä pre najohrozenejšie skupiny. To tiež znamená znižovanie administratívnej záťaže a bariér pre podnikanie a širšie využívanie služieb e-governmentu. A samozrejme, znamená to aj potláčanie korupcie a zvyšovanie transparentnosti - napríklad zákonom, že každá zmluva, ktorá využíva verejné finančné zdroje, začne platiť až po zverejnení na internete," uviedla.
V Európe, ktorá má hlboké ekonomické problémy, tiež podľa predsedníčky vlády SR momentálne potrebujeme odvahu a úprimnosť. "Finančná kríza a jej negatívne dôsledky na bankový sektor v celej Európe jasne ukázali, že eurozóna nebola pripravená na krízu. Väčšina z krajín Európskej únie nevyužila priaznivé ekonomické obdobie na konsolidáciu svojich rozpočtov," skonštatovala. Ako ďalej povedala, eurozóna sa potrebuje vrátiť k starým princípom, ktoré sú nevyhnutné pre úspešnú medzinárodnú spoluprácu a integráciu. "Potrebujeme prísnejšie európske a národné rozpočtové pravidlá. Potrebujeme inštitút kontrolovaného bankrotu. Potrebujeme nové pravidlá pre zodpovedné riadenie finančného sektora. Potrebujeme úprimnosť, aby sme boli čestní voči občanom. Musíme dávať veľký pozor, aby technické riešenia dlhovej krízy nespôsobili eskaláciu nacionalizmu a populizmu," vyhlásila. Podľa Radičovej je šanca zachrániť eurozónu po ekonomickej stránke, zároveň je však nutné minimalizovať risk, že "projekt európskej integrácie stratí politicky a devalvuje sa v očiach našich voličov."
Radičová na Valnom zhromaždení OSN vystúpila počas týždňovej návštevy USA, na ktorú odcestovala v pondelok 19. septembra. Počas pobytu v New Yorku sa stretla aj s prezidentom USA Barackom Obamom a jeho manželkou Michelle na fóre Open Government Partnership a na recepcii ním podávanej pre vedúcich delegácií. V programe má aj viaceré bilaterálne rokovania, stretla sa aj s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-Munom. V USA sa stretla tiež s členmi organizácie Friends of Slovakia, ktorej aktivity sa sústreďujú na rozvíjanie blízkych vzťahov medzi SR a USA a podporu kontaktov v oblasti kultúry, hospodárstva, politiky a bezpečnosti, prednášala na New York University a na globálnom investičnom sympóziu Cesty k prosperite hovorila o podnikateľskom prostredí v Slovenskej republike a o eurozóne.