MICHALOVCE – Rada KDH sa na svojom dnešnom dopoludňajšom rokovaní v Michalovciach venovala predovšetkým vnútropolitickým otázkam a eurovalu a vysvetľovaniu, prečo je dôležité ho prijať.
Ako informovala Lucia Mihoková z komunikačného odboru predseda parlamentného poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský uviedol, že žolík je v rukách SDKÚ-DS, ktoré by malo rozhodnúť o tom, či bude hlasovanie o eurovale spojené s hlasovaním o vyslovení dôvery vláde. Ako zaznelo na rade aj z úst predsedu Jána Figeľa, KDH je stabilné, jednotné a stojí za vládou na čele s premiérkou Radičovou. KDH nebude iniciátorom spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.
„Keď my sme predložili kompromis, či hlasovať osobitne o tom, komu pôžičku poskytneme, minister Mikloš to odmietol. A teraz je práve takýto návrh na stole,“ povedal podpredseda Daniel Lipšic. Poslanec Fronc uviedol, že ak by hlasovanie o eurovale bolo neúspešné a padla by vláda, mali by byť nové voľby. Podporu eurovalu a súčasnej vlády vyslovili v diskusii, ktorá trvala okolo tri hodiny, aj ďalší členovia rady. Primátor Trnavy Vladimír Butko, otvoril aj otázku nového usporiadania volebných obvodov, ale ako uviedol minister vnútra Lipšic, tieto otázky odporúča komunikovať a pretláčať cez ZMOS.
Ako informovala Lucia Mihoková predseda KDH Ján Figeľ udelil kubánskemu disidentovi Alfredovi Batistovi Čestnú medailu predsedu KDH pri príležitosti 20. výročia vzniku KDH za prínos a odvahu v boji proti totalitnému režimu, potláčaniu ľudských práv a slobôd na Kube.
Alfredo Batista bol vo väzení od roku 2003 za údajnú podvratnú činnosť voči štátu. V súčasnosti žije aj s rodinou v exile v Španielsku. Ján Figeľ sa rozhodol Alfreda adoptovať v roku 2006, na výzvu nadácie Pontis. Udržoval kontakt s jeho rodinou, finančne a morálne ju podporoval. Jeho manželka Melba Santana bola aktívnou členkou hnutia s názvom Ženy v bielom (Damas de Blanco) a viackrát sa stala terčom násilia prívržencov kubánskeho vládneho režimu.