BUDAPEŠŤ – Nie je možné vylúčiť, že za tragickým pretrhnutím hrádze hlinikárne v maďarskej Ajke je úmyselný trestný čin. S odvolaním sa na závery expertízy to dnes vyhlásil v Budapešti predseda parlamentného vyšetrovacieho výboru z Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik Lajos Kepli.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Kepli avizoval, že sa obráti na Národný úrad pre vyšetrovanie (NNI), aby získal informácie, ktoré by ukázali opodstatnenosť predpokladu, že stenu hrádze niekto vyhodil do vzduchu.
V uplynulých desiatich mesiacoch sa podľa Kepliho vo výbore objavilo niekoľko verzií príčiny pretrhnutia hrádze. Medzi nimi je aj predpoklad úmyselného trestného činu.
Kepli zdôraznil, že doposiaľ sa táto hypotéza nezverejnila, pretože bolo najskôr treba uspokojivo objasniť ostatné alternatívy.
"Máme dôvod domnievať sa, že nešlo o náhodnú udalosť. Expert na materiálové štruktúry totiž tvrdí, že hrádza odkaliska musela dostať zásah, aby sa z nej kus na severnej strane vytrhol. Vylúčili sme verziu, že to spôsobilo vlnobitie veľkého množstva kalu a nepotvrdila sa ani verzia zlomu podložia, ako to prezentovala hlinikáreň," argumentoval Kepli.
Vzhľadom na to, že sa objavila alternatíva trestného činu, na budúci týždeň by Kepli chcel konzultovať s vyšetrovateľmi NNI, či vôbec hľadali a či nenašli stopy hmoty, ktorá by mohla potvrdiť hypotézu o explózii. Ako dodal, podľa jeho informácií v tomto prípade existuje aj podnet od obyvateľstva, že mohlo ísť o explóziu.
Ekologická katastrofa na západe Maďarska v župe Veszprém, pri ktorej sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska s jedným miliónom kubických metrov toxického červeného kalu, si vyžiadala desať obetí a vyše 120 ľudí utrpelo zranenia. Približne 400 domov bolo zničených. Obrovské škody boli spôsobené najmä v obciach Kolontár a Devecser; zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.