WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama dnes oficiálne vyhlásil záplavy vyvolané tropickou búrkou Irene v Severnej Karolíne a v New Yorku za vážnu katastrofu. To obom štátom umožní čerpať mimoriadne finančné prostriedky z federálnych zdrojov, píše server BBC.
Prezident už skôr podpísal vyhlásenie stavu núdze v ďalších štátoch vrátane Vermontu. Tam záplavy vyvolali chaos a paniku.
Búrka Irene zabila v USA asi 40 ľudí a spôsobila škody odhadované na viac ako desať miliárd dolárov. Okrem iného si tiež vynútila faktické uzavretie centra New Yorku. Irene udrela na pobreží v sobotu a milióny ľudí sú tam dodnes bez prúdu. Záchranné operácie pokračovali aj v noci na utorok, čistili sa cesty a do postihnutých oblastí sa rozvážal najrôznejší tovar. Niektorým oblastiam stále hrozia záplavy a niektoré rieky majú dnes kulminovať.
Irene na husto obývanom východnom pobreží udrela zo Severnej Karolíny. V čase, keď dosiahla New York, zoslabla z hurikánu na tropickú búrku. Avšak aj tak muselo byť newyorské metro prvýkrát vo svojej histórii uzavreté kvôli prírodnej katastrofe a ľudia žijúci v nízko položených častiach mesta dostali príkaz, aby opustili svoje domovy.
Vo Vermonte bolo v utorok zaliatych vodou cez 200 ciest. Teraz sú znovu otvorené, aj keď väčšina z nich je zjazdná len pre sanitky a záchranárov a terénne vozidlá. Jednotky národnej gardy sa starajú o dodávky potravín a vody v odľahlých a odrezaných vidieckych oblastiach hornatého štátu. Očakávalo sa, že Irene prinesie najväčšiu skazu a chaos na pobreží, ale v skutočnosti sa jej najničivejšia sila prejavila hlboko vo vnútrozemí.
V meste Paterson v štáte New Jersey pohotovostné tímy zachraňovali a evakuovali obyvateľov potom, čo sa miestna rieka Passaic vyliala z brehov a stúpla o štyri metre na svoju najvyššiu úroveň od roku 1903. V Connecticute zase národná meteorologická služba varovala pred strednými a veľkými povodňami na rieke Connecticut, kde by vyššia hladina mohla dnes dosiahnuť až piatich metrov.
Záplavy dnes naďalej pustošili severnú oblasť New Jersey a Connecticutu, aj keď niektoré rieky už kulminovali a ustupujú.
Podľa Denisy Růžičkovej zo štátneho ministerstva energetiky a ochrany životného prostredia všetky rieky v štáte Connecticut počas dneška ustúpia. "Najhoršie je za nami," povedala optimisticky Růžičková. Najväčšie škody podľa nej spôsobili vyvrátené stromy. "Stromy sú na domoch, v oknách, na strechách, na autách," dodala.
V štáte Vermont bolo v utorok v noci kvôli veľkej vode 11 miest odrezaných od okolitého sveta. Dnes ráno sa to ale týkalo už len jednej komunity, povedal hovorca záchranárov Robert Stirewalt.
Východné pobrežie, New York a ďalšie mestá sa ešte nespamätali z vyčíňania Irene a už hrozí, že by pobrežie mohla zasiahnuť ďalšia búrka Katia. Tá sa vytvorila v Atlantiku, kde zosilnela a ešte dnes by sa mohla stať hurikánom. Podľa Reuters nie je možné odhadnúť, či Katia bude predstavovať pre pevninu nebezpečenstvo, ale nemožno to ani vylúčiť.