BRUSEL - Európska únia v stredu vyslovila "hlboké znepokojenie" nad faktom, že Rusko, napriek tomu, že sľúbilo zrušiť zákaz dovozu európskej zeleniny, tento sľub nedodržalo.
Na zrušení zákazu, ktorý Rusko uvalilo na európsku zeleninu v súvislosti s nebezpečnou črevnou nákazou, sa dohodli minulý týždeň ruský prezident Dmitrij Medvedev a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.
Hovorkyňa EK Pia Ahrenkildeová Hansenová v stredu vyzvala Moskvu, aby dovoz zeleniny z členských krajín EÚ "okamžite" povolila. "Komisia vyslovuje hlboké znepokojenie v súvislosti so skutočnosťou, že zrušenie zákazu dovozu ešte stále nebolo uskutočnené," vyhlásila hovorkyňa. Počínanie Moskvy je podľa nej ešte horšie pochopiteľné "po tom, ako bol zdroj nákazy identifikovaný a eliminovaný".
Rusko, ktoré je najväčším spotrebiteľským trhom pre zeleninu z EÚ, uvalilo úplné embargo na jej dovoz z obáv pred šíriacou sa smrteľnou črevnou infekciou spôsobenou agresívnou formou baktérie Escherichia coli (E. coli). Únia reagovala na opatrenie rozhorčene, pričom vyzvala Kremeľ, aby zákaz dovozu zeleniny okamžite odvolal. Únia už vtedy embargo na dovoz označila za neprimerané a vedecky nepodložené. Ruský premiér Vladimir Putin však tvrdil, že embargo je potrebné a jeho účelom je chrániť ruské obyvateľstvo.
Črevná epidémia vyvolaná zriedkavou formou baktérie E. coli si v Európe vyžiadala najmenej 38 obetí. Jednou z obetí sa stal aj dvojročný chlapec. Ako informovalo nemecké ministerstvo zdravotníctva, baktériou sa nakazilo už 3 228 ľudí. Počet nových ochorení však v posledných dňoch výrazne klesol. Ku všetkým úmrtiam okrem jedného došlo v Nemecku. Výnimkou je žena zo Švédska, ktorá však predtým Nemecko navštívila. Nemecké úrady naďalej varujú ľudí pred konzumáciou surových výhonkov, ktoré boli identifikované ako zdroj nákazy. Podľa aktuálnych údajov sa nákaza rozšírila do najmenej 14 krajín.
Nemecký Spolkový inštitút pre vyhodnocovanie rizík (BfR) v sobotu oficiálne potvrdil, že zdrojom agresívnej formy baktérie E. coli sú fazuľové výhonky pochádzajúce od pestovateľa v obci Bienenbüttel na severovýchode spolkovej krajiny Dolné Sasko. Ukončil tak dva týždne trvajúce hľadanie pôvodcu črevnej nákazy. Nemecké úrady krátko predtým odvolali varovanie pre spotrebiteľov, aby nekonzumovali surové uhorky, rajčiny a šalát, ktoré predtým považovali za rizikové produkty.