TOKIO - Tri mesiace po mohutnom zemetrasení, cunami a vypuknutí nukleárnej krízy žije v Japonsku stále viac ako 90.000 ľudí v núdzových prístrešiach.
Hoci v krajine už vybudovali približne 28.000 náhradných bytových jednotiek pre obete, ďalšie tisíce ich ešte potrebujú, informovali dnes miestne médiá. Situáciu v postihnutom regióne okrem toho naďalej sťažujú kopy trosiek.
Presne tri mesiace po trojnásobnej katastrofe sa dnes vo viacerých mestách v Japonsku zišli ľudia na demonštráciách proti jadrovej energii a za využívanie jej alternatív. Japonský premiér Naoto Kan, ktorý čelí tlaku na odstúpenie, medzitým znova cestoval do postihnutej oblasti. Opozícia i kritici v jeho vlastnom tábore ho obviňujú z nezvládnutia krízy.
V najviac zasiahnutých prefektúrach Mijagi, Iwate a Fukušima prišlo v dôsledku katastrofy o prácu takmer 120.000 ľudí, uviedla dnes televízia NHK. V regióne pritom v súčasnosti evidujú len 49.000 ponúk pracovných miest.
Od zemetrasenia s magnitúdou 9,0, ktoré 11. marca pri severovýchodnom pobreží Japonska vyvolalo obrovské vlny cunami, našli v postihnutých oblastiach približne 15.400 tiel obetí. Ďalších 8100 ľudí je stále nezvestných.
Vo vážne poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima-I sa naďalej usilujú stabilizovať reaktory, pri ktorých chladení bojujú s ďalším problémom miliónov litrov rádioaktívne kontaminovanej vody. Medzi ľuďmi súčasne rastú obavy z naďalej unikajúceho žiarenia. Dostať situáciu pod kontrolu môže trvať ešte niekoľko mesiacov.