SANTIAGO DE CHILE - Bývalý spolupracovník čílskeho básnika a diplomata Pabla Nerudu vyhlásil, že tento nositeľ Nobelovej ceny za literatúru nezomrel v roku 1973 na chorobu, ale bol zavraždený na príkaz predstaviteľov vtedajšej diktatúry Augusta Pinocheta. Tvrdenie síce vzápätí odmietla oficiálne básnikova nadácia, ale čílska tlač sa ním podľa agentúry AFP ďalej obšírne zaoberá.
Neruda podľa oficiálnej verzie zomrel vo veku 69 rokov 23. septembra 1973 v Santiagu de Chile na rakovinu prostaty. Na jej priebeh mal podľa lekárov vplyv zlý psychický stav básnika, ktorým otriaslo vtedajšie zvrhnutie a smrť socialistického prezidenta Čile a jeho priateľa Salvadora Allendeho diktátorom Pinochetom.
Bývalý Nerudov osobný tajomník a vodič Manuel Araya však v rozhovore pre mexický denník Proceso teraz uviedol, že básnika zavraždili. "Pinochet bol jeho vrahom. Dal zabiť Nerudu, aby neodišiel z krajiny. Bol totiž intelektuálom, ktorého si Pinochet neželal mať za oponenta," tvrdí šesťdesiatpäťročný muž. Neruda vraj hodlal 24. septembra 1973 odletieť do Mexika.
Nadácia Pabla Nerudu, ktorá sa stará o dielo a záujmy básnika, teóriu o vražde odmietla. Zdôraznila, že k tomu nie sú žiadne iné poznatky či dôkazy. "Nezdá sa rozumné variť z vody novú verziu jeho smrti na základe jednoduchého názoru jeho vodiča, ktorý vyjadruje len svoj osobný názor bez nejakých faktov," uviedla nadácia vo vyhlásení.
Pablo Neruda je považovaný za jedného z najvýznamnejších španielsky píšucich básnikov. Jeho najslávnejšie dielo, rozsiahla veršovaná epopeja o národoch a dejinách Latinskej Ameriky s názvom Veľký spev, vyšlo v roku 1950, o 21 rokov neskôr získal Nobelovu cenu. Okrem písania pôsobil aj ako konzul v Španielsku, Argentíne, Mexiku i vo Francúzsku.