ABERYSTWYTH - Nová štúdia skúmajúca oblasť Patagónie v Južnej Amerike odhalila hrozivú pravdu. Ľadovce sa topia až sto razy rýchlejšie ako pred 350 rokmi.
Vedci pod vedením profesora Neila Glassera z Univerzity v Aberystwyth analyzovali skalné trosky v okolí hôr, ktoré kedysi pokrýval Patagonský ľadovec. Ten sa od polovice 17. storočia, kedy sa v oblasti skončila Malá doba ľadová, zmenšil o 233 kubických kilometrov čo zodpovedá vyše 200 kubickým kilometrom vody. Za rovnaký čas stúpla v Patagónii teplota v priemere o 1,4 stupňa.
"Až donedávna sa ľadovec topil pomalšie ako sme očakávali," uviedol Glasser. "Za posledných tridsať rokov sa ale topenie zvýšilo až stonásobne. Je to hrozivé zistenie."
Juhoamerické ľadovce sa nachádzajú približne v rovnakej zemepisnej šírke na južnej pologuli ako tie v Alpách na severnej, miznú však oveľa rýchlejšie. Ľadovce na celom svete pritom predstavujú obrovskú zásobáreň vody pre milióny ľudí. "Ohrozené sú aj Himaláje, z dlhodobého hľadiska tento problém môže pre ľudstvo znamenať katastrofu," dodal profesor.