MOSKVA - Tradičnú sibírsku jurtu chcú v najbližších dňoch pri moskovskom sídle Štátnej dumy postaviť zástupcovia dvoch malých západosibírskych národov. Kónická stavba z kože a brezovej kôry má byť protestom proti plánu delegovať do regionálneho parlamentu na kreslo vyhradené pôvodným národom ruského politika, naviac sa zlovestným menom - Dmitrija Stalina.
Príbytok chcú u parlamente vztýčiť zástupcovia Chantyjov a Mansijov, vymierajúcich národov z Chanty-mansijského národnostného okruhu na Sibíri. Obydlie chcú priviezť na špeciálnom nákladnom automobile a cestou z ďalekého Chanty-Mansijska do Moskvy chcú šíriť nespokojnosť s politikou Spravodlivého Ruska. Ľavicová politická strana blízka hlavnej vládnej strane Jednotné Rusko má v Štátnej dume 38 poslancov.
Tridsaťtriročný kandidát na zastupiteľa Stalin je elektromontérom, ale o jeho politických názoroch sa nič nevie. Ruské médiá vyslovujú podozrenie, že vedenie strany Spravodlivé Rusko nechcelo občanov Chanty-mansijského okruhu výberom kandidáta vydesiť, ale skôr naopak: menom zhodným s boľševickým diktátorom, ktoré je v Rusku medzi mnohými stále populárne, chcú voliča za Uralom skôr získať.
Chantyjovia sú ugrofínsky národ žijúci na západnej Sibíri pri tokoch riek Ob a Irtyš. Ich počet dnes dosahuje necelých 30 000 ľudí. Etnicky blízkych Mansijov je podľa sčítania z roku 2002 približne 11 000.
Miestne voľby sa v Rusku uskutočnia 13. marca. Okrem Chanty-mansijského okruhu sa bude voliť v ďalších 11 administratívnych celkoch.