BRATISLAVA - Zamestnanci Penty v bratislavskom Digital Parku zažili 1. decembra 2020 šok. Do priestorov nabehlo vyše 50 zbrojených príslušníkov špecializovaného policajného útvaru Lynx Commando. Razia súvisela s obvinením spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, ktorý údajne zaplatil 200-tisíc eur za vynesenie nahrávok spravodajskej operácie Gorila z tajnej služby.
Nedávno zverejnená nahrávka prokurátora špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu ukazuje, že pri nasadení kukláčov v Pente bol obídený jeden z dôležitých stupňov viacstupňového schvaľovania, píše týždenník Plus7dní. Tým bol vtedajší riaditeľ NAKA Branislav Zurian, ktorý tvrdí, že o tom nevedel. Nasadeniu totiž predchádza písomná žiadosť, ktorú podpisuje nadriadený vyšetrovateľa, v tomto prípade riaditeľ NAKA a keď všetci súhlasia, dopíše sa to na tlačivo žiadosti.
Zurian podpisoval povolenie spätne
Podľa vyšetrovateľky Gorily Martiny Babacsovej povolenie na nasadenie prebehlo v súlade s predpismi a bývalý šéf NAKA Zurianin, ako aj vtedajší policajný prezident Peter Kovařík povolenie podpísali 30. novembra 2020.
Naopak, Zurian hovorí niečo iné. "O nasadení prísušníkov útvaru osobitného určenia som dopredu nevedel. O akcii som sa dozvedel až po jej začatí z telefonátu od vtedajšieho policajného prezidenta a z médií. Žiadosť o ich nasadenie som preto určite nemohol podpisovať v pondelok 30. novembra. Podpísal som ju spätne - deň po zákroku, v stredu 2. decembra 2020," tvrdí.
Podľa bývalého vedúceho Lynx Commanda Štefana Hamrana, ktorý je v súčasnosti policajným prezidentom, sú tvrdenia Zurianina nepravdivé, no podľa týždenníka neponúkol na to žiadne argumenty.
Nasadenie kukláčov sprevádzajú nejasnosti
Ako sa uvádza v najnovšom vydaní týždenníka, v žiadosti o nasadenie komanda je tiež uvedená nesprávna spisová značka a nesprávna kvalifikácia skutku, pre ktoré boli ozbrojenci nasadení. Podľa žiadosti malo ísť o vyšetrovanie násilného trestného činu vydierania, no Haščáka v skutočnosti stíhali pre korupciu. Nezrovnalostí malo byť viac. Žiadosť nie je napísaná na hlavičkovom papieri špecializovaného tímu Gorila a sú na nej kontaktné údaje na iného vyšetrovateľa než na vedúcu tímu Gorila Babacsovú. Inšpekcia to uzavrela ako chybu v písaní, no naďalej preveruje trestné oznámenie Penty pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktoré podali pred jeden a pol rokom.
Ako týždenník píše, nikto jasne nevysvetlil ani to, prečo bolo nasadených tak veľa ozbrojencov. Polícia tvrdila, že mali obavy z ozbrojeného odporu. „Takéto indície mali byť spísané formou úradného záznamu, ktorý nikdy nebol predložený,“ uviedol Haščákov advokát Martin Škubla.
Štát sa Haščákovi ospravedlnil
Najvyšší súd aj generálny prokurátor neskôr obvinenia označili za nepodložené a nezákonné a štát sa Haščákovi ospravedlnil. Ministerstvo spravodlivosti podľa Haščákovho právneho zástupcu Petra Kubinu dospelo k záveru, že jeho obvinenie, zadržanie a vzatie do väzby bolo nezákonné a bolo tak nezákonným zásahom do jeho základných ľudských práv. Ako priblížil, ospravedlnenie za SR poskytol Haščákovi rezort spravodlivosti ešte pod vedením ministerky Márie Kolíkovej (SaS) a podpísal ho 8. septembra štátny tajomník Ondrej Dostál.
Haščák ešte v januári avizoval, že bude za nezákonné obvinenie a následné väzobné stíhanie žiadať od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody. Generálna prokuratúra SR mu zrušila koncom augusta 2021 obvinenie v súvislosti s kauzou Gorila.