Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Odborári sa pustili do Ministerstva zdravotníctva: Pri zabezpečení personálu absolútne zlyháva

Ilustračné foto Zobraziť galériu (5)
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) pri zabezpečení dostatku zdravotníckeho personálu absolútne zlyháva vo svojej kontrolnej funkcii a nechráni pacientov. Myslí si to Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). Ako uviedli odborári na utorňajšej tlačovej besede, prítomnosť adekvátneho počtu zdravotníckeho personálu s adekvátnym vzdelaním je právom pacienta a ministerstvo zdravotníctva má na jeho dodržiavanie dohliadať.

"Naopak, dokonca podlieha lobistickým tlakom na legalizáciu vysokého počtu pacientov pripadajúcich na personál. Neúnosné preťažovanie personálu má samozrejme negatívny dopad na kvalitu zdravotnej starostlivosti. Sestra či lekár nestíhajú, pacienti sú nespokojní, dochádza k vypätým situáciám a aj k chybám lekára či sestry," konštatovali odborári.

LOZ a OZ SaPA zrealizovali v predvolebnom roku kampaň "Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!". Jej cieľom bolo poukázať na nedostatok personálu v nemocniciach a dopad tohto stavu na pacientov. "Dostali sme podnety na 17 nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva dosiaľ nepredložilo výsledky kontrol ani len na prvé podnety jemu doručené v máji 2019. Obrátime sa preto v tejto veci aj na Verejného ochrancu práv," dodali odborári. Ministerstvo podľa nich nie je schopné za pol roka skontrolovať ani len výkazy práce na niekoľkých konkrétne pomenovaných oddeleniach v konkrétnych nemocniciach v konkrétnych týždňoch.

Odborári sa pustili do
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

"Ak ministerstvo zdravotníctva nedokáže dohliadať na jediný parameter kvality nemocníc – počet personálu, ako chce potom kontrolovať 111 indikátorov kvality pri zazmluvňovaní nemocníc, ako to plánuje v takzvanej stratifikácii?" pýtajú sa združenia.

Odchody do zahraničia

"Každý občan Slovenskej republiky má ústavné právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ktorej základom je dostatok odborne zdatného a nevyčerpaného zdravotníckeho personálu. Našou kampaňou sme chceli poukázať na obrovský problém, ktorý sa ako snehová guľa rúti dolu kopcom a nabaľuje sa, a tým je nedostatok personálu," uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Nedostatok sestier na našich oddeleniach je podľa neho jedným z dôvodov, prečo lekári a sestry odchádzajú do zahraničia a preťaženie zostávajúcich sestier a lekárov vedie k odchodu aj tých, čo na Slovensku zostať chceli. "Nedostatok zdravotníckeho personálu je jednou z príčin vysokého počtu odvrátiteľných úmrtí," konštatoval Peter Visolajský. "Je od pani ministerky charakterné, ak dnes ona ignoruje kontroly personálnych normatívov, aby nemusela riešiť tento problém, ale svojmu nástupcovi zákonom nariadi, že kontrolami personálnych normatívov môže spôsobiť nezazmluvnenie polovice nemocničných oddelení?“ dodal predseda LOZ.

"Verejnosť nevie, prečo zdravotníci odchádzajú zo slovenských nemocníc do Čiech, Nemecka či ďalej. Ľudia nevedia v akých často neľudských pracovných podmienkach sestry, lekári, ale aj ostatní zdravotníci pracujú, ako sú porušované ich práva. Pacienti často nevedia, že zodpovedným za nedostatok personálu je vedenie nemocnice a ministerstvo a nie personál, ktorý pri pacientoch ešte zostal. A tak sa stáva, že si nervozitu a krik odnesie sestra, ktorá v slovenskom zdravotníctve ešte zostala slúžiť chorým,“ povedala predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká. Podľa nej je evidentné, že ich aktivitami šliapu niektorým po otlakoch.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Thinkstock.com)

Útoky na kampaň

"Dôkazom je aj reakcia nemocnice v Trenčíne, ktorá na našu kampaň zaútočila a dosiahla stiahnutie nášho billboardu z plochy umiestnenej na jej pozemku. My sa však nevzdávame, v najbližších dňoch podáme na ministerstvo ďalšie podnety, ktoré sme obdržali na nedostatok personálu a verejnosti ponechávame otvorenú možnosť ozvať sa nám na chybajucipersonal@loz.sk. Ministerstvo zdravotníctva si musí začať plniť svoje kontrolné funkcie, aby pacienti i personál boli chránení,“ uzavrela Kavecká.

Podnety na nedostatok personálu obdržali LOZ a OZ SaPA od občanov v 17 nemocniciach – v Žiline, Trenčíne, Nitre, Leviciach, Galante, Topoľčanoch, Humennom, Bardejove, Martine, Považskej Bystrici, Bratislave v Ružinove, na Kramároch, Trnave, Poprade, Prešove, Piešťanoch a Dolnom Kubíne. Odborári plánujú podať ministerstvu ďalšie podnety na Univerzitnú nemocnicu Martin, NSP Považská Bystrica, Nemocnicu Ružinova, Nemocnicu akademika Ladislava Dérera, Fakultnú nemocnicu Trnava, Nemocnicu Poprad, Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, FNsP J.A. Reimana v Prešove, Nemocnicu A. Wintera Piešťany, Dolnooravskú nemocnicu s poliklinikou L.N.Jégého a Fakultnú nemocnicu Trenčín.

Ministerstvo sa bráni

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že ministerstvo vykonáva kontrolnú a dozornú činnosť podľa osobitných predpisov a mimoriadne kontrolné a dozorné akcie vykonáva rezort podľa platnej legislatívy priebežne na základe doručených podnetov v rámci kapacitných možností ministerstva. Zároveň doplnila, že každým podnetom sa rezort zaoberá v zmysle legislatívy. Kontrolná a dozorná činnosť vykonávaná mimo schváleného plánu na príslušný kalendárny rok na základe doručených podnetov podľa Eliášovej neukladá ani neupravuje MZ SR ako orgánu kontroly a dozoru žiadne zákonné lehoty na vybavenie takýchto podnetov.

Odborári sa pustili do
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa)

V podnete doručenom rezortu zdravotníctva 22. mája 2019 LOZ uvádzalo 8 zdravotníckych zariadení, v ktorých žiadalo vykonať kontroly, pričom uvádzalo aj zdravotnícke zriadenia, ktorým ministerstvo podľa Eliášovej nevydalo povolenie na prevádzkovanie. Povolenie na prevádzkovanie vydal podľa Eliášovej príslušný samosprávny kraj, teda voči týmto zdravotníckym zariadeniam orgánom dozoru je aj príslušný samosprávny kraj. "MZ SR aj napriek tejto uvedenej skutočnosti zaradilo priebežne do mimoriadnych dozorných akcií na základe podnetu LOZ všetkých 8 namietaných zdravotníckych zariadení uvádzaných v podnete," povedala Eliášová.

Čo sa týka tvrdenia LOZ, že od mája MZ SR nepredložilo výsledky kontrol, Eliášová skonštatovala, že takáto povinnosť rezortu ako orgánu dozoru z platnej legislatívy nevyplýva. Výsledky kontrol sú prerokovávané so štatutárnymi orgánmi konkrétnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, u ktorých bol dozor vykonaný a v prípade zistenia nedostatkov MZ SR postupuje voči týmto subjektom v zmysle platnej legislatívy. K tvrdeniu LOZ o tom, že údajne ministerstvo nerieši nedostatok personálu, je potrebné podľa Eliášovej uviesť, že za dodržiavanie povinností poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v zmysle platnej legislatívy, ako aj za chod zdravotníckeho zariadenia, je v plnej miere zodpovedný jeho štatutárny orgán.

Odborári sa pustili do
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: pixabay.com)

Rezort zdravotníctva uvádza do praxe podľa Eliášovej viacero opatrení s prioritným zámerom - systémovo skvalitňovať slovenské zdravotníctvo. "Zároveň sme otvorení každej konštruktívnej spolupráci, vrátane LOZ," povedala Eliášová. Pokiaľ ide o počty pacientov na oddeleniach, ktoré pripadajú na zdravotnícky personál, pripravuje ministerstvo výnos o materiálno-technickom a personálnom zabezpečení zdravotníckych zariadení. Aktuálne ide zatiaľ o pracovnú verziu.

Viac o téme: NemocniceKritikaTlačová besedaPersonálSlovenskoMinisterstvo zdravotníctvaOdborové združenie sestier a pôrodných asistentiekLekárske odborové združenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu