BRATISLAVA - Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová dôveruje päťčlennému senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu ĽS NS. Švecová preto nemá podľa vlastných slov dôvod na dodatočné preverovanie údajných informácií o tom, že toto rozhodnutie mohlo byť ovplyvňované.
Informácia pochádza z mobilného telefónu Mariana Kočnera, ktorý má polícia. V nej sa okrem možného zásahu do rozhodovania spomínaného prípadu hovorí tiež o ovplyvňovaní vrcholovej politiky na Slovensku, či zámernom manipulovaní v trestných konaniach. Komunikácia pochádza zo šifrovanej aplikácie Threema.
Čítajte aj: Raši o komunikácii z THREEMY: Kočner je nedôveryhodný, treba počkať na vyšetrenie
„Nemám dôvod pochybovať o správnosti rozhodnutia senátu. Všetci členovia senátu sa už k tejto veci vyjadrili a neuviedli žiadnu skutočnosť, ktorá by spochybňovala správnosť ich rozhodnutia, respektíve správnosť postupu, ktorý predchádzal jeho vydaniu. Nemám preto ani dôvod v tejto veci uskutočňovať ďalšie šetrenia," uviedla Zuzana Maslišová z Najvyššieho súdu SR. Informáciu zverejnilo dnes viacero spravodajských portálov, pričom podľa komunikácie Kočnera išlo v prípade Kotlebovej strany o údajnú podporu vlády Roberta Fica.
Budeme možno potrebovať Norinu pomoc
Kotlebovej strane hrozilo rozpustenie po tom, čo generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal 24. mája 2017 podnet na Najvyšší súd SR. O návrhu na rozpustenie strany rozhodoval päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR, ktorého členkou bola aj Nora Halmová. Keď Marian Kočner komunikoval o kauze zmenky s Norbertom Bödörom, spomenul, že „budeme možno potrebovať Norinu pomoc“.
Podľa medializovaných informácií mohlo ísť práve o Halmovú. Nora Halmová je päť rokov sudkyňou Najvyššieho súdu SR. Po zverejnení tejto komunikácie priznala, že pozná Mariana K. aj Bödöra a že s Bödörom si tyká. Poprela však, že by s Kočnerom niekedy riešili niečo pracovné a nikdy ju ani nekontaktoval.
Čítajte aj: Kočnerova THREEMA pokračuje: Kotleba mal zachraňovať vládu, Andrej je KO**T
Najvyšší súd zamietol návrh na rozpustenie ĽSNS ešte v apríli tohto roku, keď označil návrh Jaromíra Čižnára za nedostatočne podložený. Súd tiež konštatoval v rozhodnutí, že v žalobe nebolo dostatočné množstvo dôkazov.