BRATISLAVA - Priestor pred Slovenským národným múzeom (SNM) ponesie od soboty (15. 6.) meno prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Slávnostné otvorenie nového bratislavského námestia bolo zároveň posledným oficiálnym aktom slovenského prezidenta Andreja Kisku. Slávnostná ceremónia, ktorú bratislavské Staré Mesto zorganizovalo v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave, sa uskutočnila vo štvrtok.
Kiska po kladení vencov k soche Masaryka v príhovore podotkol slovami zakladateľa Československa, že demokraciu už máme, no potrebujeme ešte skutočných demokratov. Myšlienku nazvať priestor pred SNM označil za akt úcty voči tejto osobnosti a výsledok dlhoročného úsilia.
Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová zdôraznila, že osobnosť Masaryka by si zaslúžila viac štvorcových metrov, ale priestor pred múzeom je asi ten najčeskoslovenskejší v Bratislave, kde sa už 30 rokov stretávajú skupiny ľudí, ktorí si ctia Masarykovu pamiatku.
Dostavili sa viacerí lídri
Bezprostredne pred sochou Masaryka stála pred SNM bronzová socha leva držiaceho heraldický znak prvej Československej republiky.
Takmer šesťtonový kolos presunuli v júli 2010 na námestie k nákupnému centru pri Dunaji. Na slávnostnom pomenovaní námestia sa zúčastnili viaceré významné osobnosti verejného života.
Okrem prezidenta napríklad bývalý český minister zahraničia Karel Schwarzenberg, primátor Bratislavy Matúš Vallo, predseda BSK Juraj Droba či poslanec parlamentu i staromestskej samosprávy Peter Osuský, iniciátor myšlienky vytvorenia Námestia T. G. Masaryka.
Myšlienku nazvať priestor pred SNM podľa Masaryka schválili staromestskí poslanci už v roku 2018 ako poctu prvému prezidentovi Československej republiky pri príležitosti osláv jej 100. výročia. Poslanci mestského zastupiteľstva túto iniciatívu odobrili vo februári tohto roku.
Nové Námestie T. G. Masaryka je prvým verejným priestorom v Bratislave pomenovaným podľa tohto významného československého politika, ktorý sa spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom zaslúžil o vznik Československa.