MOSKVA - V Rusku sa dnes koná tradičná vojenská prehliadka. So svojím príhovorom už vystúpil ruský prezident Vladimir Putin. Ide o jednu z najväčších vojenských akcií, ktoré sa na svete konajú. Pozvanie na prehliadku dostal aj šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, ktorý sa dobrými vzťahmi s vysokopostavenými ruskými politikmi, za ktoré je často kritizovaný, ani netají.
Predseda parlamentu Andrej Danko sa dnes zúčastnil slávnostnej vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti 74. výročia porážky nacizmu v 2. svetovej vojne. Prehliadky sa účastní v rámci svojej pracovnej cesty v Rusku. Na oslavách sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý sedel na čestnej tribúne nad ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
V mnohých krajinách vojnu skresľujú
Na prehliadke bolo podľa agentúry TASS 130 kusov modernej kolesovej a pásovej vojenskej techniky a 13 600 vojakov, ku ktorým na úvod podujatia prehovoril prezident Putin. Vojenská prehliadka sa začala defilé Preobraženského pluku osobnej gardy s legendárnou víťaznou zástavou, ktorú vojaci Červenej armády v máji 1945 vztýčili na budove Ríšskeho snemu (Reichstagu). Zo zahraničných hostí bol podľa ruských médií prítomný prvý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Leteckú časť prehliadky ruskej velenie kvôli nepriaznivému počasiu zrušilo.
Putin v prejave k zhromaždeným vojskám obvinil nemenované štáty, že o hrdinoch východného frontu nehanebne klamú svojim deťom. „Spomienka na Veľkú vlasteneckú vojnu - na pravdu o nej - je našou povinnosťou. Dnes môžeme sledovať, ako v mnohých krajinách vedome skresľujú vojnové udalosti a bratríčkujú sa s tými, ktorí zabudli na česť aj ľudskú dôstojnosť a slúžili nacistom. (V týchto krajinách) nehanebne klamú svojim deťom a zrádzajú svojich predkov,“ vyhlásil ruský prezident.
Historické i dobové tanky
Rusko bude podľa Putina pokračovať v posilňovaní svojej brannej moci, zostáva ale otvorené „spolupráci s ostatnými krajinami v boji s terorizmom, extrémizmom a neonacizmom“. Podľa ukrajinských novinárov ruský prezident povedal, že k porážke nacizmu neoceniteľným spôsobom prispeli aj starobylé ruské mestá, medzi ktoré zaradil aj Kyjev.
V čele kolóny vojenských vozidiel vošiel na Červené námestie historický tank T-34, za ktorým sa okolostojacim predstavili dobové americkej tanky M3 Lee a Sherman, ktoré boli za vojny nasadené na východný front v rámci americkej vojenskej pomoci. Potom už nasledovala moderná vojenská technika vrátane mobilných medzikontinentálnych balistických rakiet Jars, tankov T-14 Armata, obrnených transportérov Bumerang alebo protiraketových striel S-400 a Buk-M.
Medzi novinkami tohtoročnej prehliadky boli nové obrnené osobné automobily Aurus, ktoré od minulého roka používajú najvyšší predstavitelia Kremľa vrátane Putina a ministra obrany Sergeja Šojgu.
Danka pozvanie milo prekvapilo
Danka pozvanie na vojenskú prehliadku prekvapilo. „Veľmi milo ma toto pozvanie prekvapilo. Je to prejav neskutočnej úcty, ktorý sa jednoducho neodmieta,“ povedal Danko. Témou rokovaní, ktoré boli súčasťou pracovnej cesty, bola medziparlamentná spolupráca a tiež pripravovaná podnikateľská misia.
Tej by sa mala koncom júna zúčastniť zhruba desiatka slovenských podnikateľov, ktorých šéf parlamentu plánuje vziať na rokovanie s ruským ministerstvom financií a následne do vytypovanej priemyselnej oblasti.
Návšteva Ruska
Kremeľ pritom koncom apríla oznámil, že neočakáva príchod žiadnych zahraničných hostí na oslavy vojnového víťazstva. Dankovi poslal pozvánku šéf Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Po dnešnej vojenskej prehliadke sa stretol aj so Sergejom Lavrovom.
Danko počas svojho pôsobenia na poste šéfa parlamentu cestoval do Moskvy viackrát, pričom jeho návštevy kritizuje najmä opozícia. Šéfovi národniarov vyčítajú najmä to, že jeho návštevy sú v rozpore so slovenským postojom v zahraničnopolitických otázkach.
Danko sa v priestoroch ruskej Štátnej dumy stretol s Volodinom naposledy vo februári tohto roka. Volodin figuruje na sankčnom zozname EÚ od roku 2014 po anexii Krymu. Danko ešte v novembri 2017 na schôdzi ruského parlamentu v Moskve povedal, že slovenský ľud nikdy nespochybnil úlohu sovietskych vojsk pri oslobodzovaní svojej krajiny. Danko vtedy v prejave ocenil ruskú schopnosť riešiť problémy korektným dialógom a hovoril aj o blízkosti slovanských národov.
Historické oslavy
Deň víťazstva, ktorý Rusi na rozdiel od väčšiny Európy oslavujú 9. mája, si okrem Moskvy pripomenuli obyvatelia mnohých ďalších ruských miest. Súčasťou osláv je aj akcia zvaná Nesmrteľný pluk, počas ktorej ulicami miest pochodujú ľudia s portrétmi svojich blízkych, ktorí padli alebo boli zranení počas druhej svetovej vojny. V moskovskom pochode, do ktorého sa podľa organizátorov vydalo okolo milióna ľudí, chce podľa Kremľa kráčať aj Putin s portrétom svojho otca, ktorý za vojny bojoval a bol zranený pri Leningrade.
Oslavy výročia vojnového víťazstva sa dnes konali aj na Ukrajine, kde občanov v posolstve pozdravil odstupujúci prezident Petro Porošenko. „Na rozdiel od Moskvy nehodláme privatizovať spoločné víťazstvo všetkých krajín protihitlerovskej koalície. Nikto nemá právo monopolizovať víťazstvo nad nacizmom a zneužívať toto víťazstvo ako analógiu svojej imperiálnej politiky,“ uviedol ukrajinský prezident.
Pripomienka výročia víťazstva nad nacizmom má na Ukrajine v porovnaní s Ruskom výrazne odlišný charakter. V krajine je zakázané využívať komunistickú symboliku, podľa agentúry Unian je zmyslom ukrajinských osláv „naprávať historické mýty vytvorené sovietskou a ruskou propagandou“. Oslavy sa obmedzujú na pietne akcie na cintorínoch a pri vojenských pamätníkoch, vojenská prehliadka ich súčasťou nie je.
Šéf parlamentu informoval Lajčáka
Danko o svojej ceste do Moskvy rezort zahraničia informoval. „Neporušuje žiadnu smernicu alebo politickú pozíciu Európskej únie,“ povedal dnes pred rokovaním vlády minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. On a Danko sa už v minulosti dostali do konfliktu, napríklad pre migračný pakt alebo naposledy preto, že Dankova SNS odmieta návrh dohody o obrannej spolupráci s USA. Na otázku, či by on išiel do Moskvy, Lajčák odmietol odpovedať. „Neodpovedám na hypotetické otázky,“ povedal.
Pred štyrmi rokmi sa osláv konca druhej svetovej vojny v Moskve zúčastnil aj vtedajší premiér Robert Fico. Nezúčastnil sa však vojenskej prehliadky. Už za toto rozhodnutie čelil kritike, táto jeho cesta bola pozorne mediálne sledovaná.