Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Holandský minister na návšteve Slovenska: S Lajčákom hovoril o brexi

Miroslav Lajčák a Stef Blok Zobraziť galériu (2)
Miroslav Lajčák a Stef Blok (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA – Budúcnosť Európskej únie, komplikácie Veľkej Británie spojené s jej odchodom z EÚ, hospodárske vzťahy medzi Bratislavou a Amsterdamom, ako aj slovenské predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) boli hlavné témy rozhovoru ministrov zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a jeho holandského kolegu Stefa Bloka. Ten je na jednodňovej návšteve Slovenska. Ako sa na dnešnej tlačovej konferencii ministri zhodli, obe krajiny musia úzko spolupracovať, keďže sú súčasťou EÚ, NATO, eurozóny aj schengenského priestoru.

Práve možné scenáre vývoja brexitu tvorili značnú časť rozhovoru ministrov. Podľa Bloka sa Únia musí pripraviť na všetky alternatívy – na tvrdý brexit, ale aj predĺženie odchodu. Priznal, že pre Holandsko je Británia významným obchodným partnerom, ale zároveň pripomenul, že prístav v Rotterdame zohráva dôležitú úlohu pre preprave tovarov. V tejto súvislosti vyzval slovenské firmy, ktoré prístav využijú, aby mali pripravené všetky potrebné dokumenty a povolenia na využitie tohto prístavu a prechod do Británie. Cieľom podľa neho je, aby bol brexit čo najmenej bolestivý, a to by zabezpečila už vyrokovaná dohoda, ktorú britský parlament už dvakrát odmietol. Hlasovať o nej budú opäť na budúci týždeň. Holandsko patrí medzi krajiny, ktorým sa podarilo prilákať značné množstvo podnikov, ktoré pre brexit opustili ostrovy.

O tom, či by Británia napokon nikdy neopustila EÚ, nechcel minister Lajčák špekulovať. „Vždy je dobré nešpekulovať a pozrieť sa na to, čo je na stole. To sú dve možnosti – odchod bez dohody alebo predĺženie rokovaní. To môže byť technické, trvalo by do júna. Na dlhšie by to bolo v prípade, že neschvália dohodu, ale to už by zasiahlo do európskej architektúry,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Neodchod Británie by sa dotkol aj Slovenska – namiesto 14 europoslancov by sme mali doterajších 13. Londýn by podľa neho musel svojim európskym partnerom veľmi dobre vysvetliť, prečo chcú predĺženie a dať garancie, že to negatívne neovplyvní fungovanie EÚ. Na záver zdôraznil, že už vyrokovaná dohoda je dobrá, a nebude sa otvárať.

Miroslav Lajčák a Stef
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

„Zhodli sme sa, že je potrebné prinavrátiť dôveru občanov v EÚ. Obaja chceme vidieť Úniu jednotnú, silnú, schopnú odpovedať na otázky, ktoré trápia občanov,“ povedal ďalej Lajčák s tým, že sa venovali aj budúcemu viacročnému rozpočtu. Ďalšou témou z európskej agendy boli aj májové voľby do Európskeho parlamentu a strategická komunikácia s občanmi. „Holanďania majú obrovské skúsenosti v otázke kybernetickej bezpečnosti,“ dodal na margo možnej spolupráce Lajčák. Ten v rámci kapacity úradujúceho predsedu OBSE hovoril s Blokom aj o agende tejto organizácie, pričom sa najväčšmi venovali Ukrajine, západnému Balkánu a klimatickým zmenám. Blok ocenil vývoj Slovenska po Novembri ´89, nízku nezamestnanosť, vysoký rast a aktivitu slovenskej diplomacie na medzinárodnej scéne, ako napríklad predsedníctva v Rade EÚ, OBSE, či aktivity na pôde OSN.

 

 

Viac o téme: Miroslav LajčákEurópska úniaBrexitStef Blok
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu