Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Začínajú platiť zmeny pre politické strany: Limity na počet členov aj úprava ich fungovania

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Politické strany dostanú limity na počet členov, upraví sa aj ich fungovanie. Do účinnosti totiž utorok vstúpila novela zákona o politických stranách, ktorú iniciovala koaličná SNS.

Právna norma určuje politickým stranám, ktoré chcú kandidovať do Národnej rady (NR) SR či Európskeho parlamentu, konkrétne počty členov. Tieto strany majú mať po novom dvojnásobok počtu kandidátov na listine, teda ak kandiduje 150 kandidátov, tak aspoň 300 členov, alebo aspoň 45 členov najvyššieho orgánu. Novela má tiež zabrániť kupovaniu strán a upraviť nakladanie s finančnými darmi. Novinkou je aj to, že názov politickej strany alebo jej skratka nesmú obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany. Zároveň prešiel návrh, ktorý sa týka sídla strany. "Strana by mala mať reálne sídlo, ktoré by mala zdokumentovať nejakým právnym dokumentom. Nemala by to byť len nejaká 'schránková firma'," uviedol predkladateľ návrhu a predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Zmeny sa týkajú aj pôžičiek, strany majú na svojich webstránkach zverejňovať údaje o prijatej pôžičke aj s informáciami o osobe, ktorá ju poskytla. Mali by tak urobiť do 30 dní odo dňa uzatvorenia zmluvy o pôžičke. Ďalší návrh hovorí o daroch. Strana podľa neho bude môcť prijať dar alebo iné bezodplatné plnenie, iba ak jeho hodnota od jedného darcu nepresiahne v kalendárnom roku 300.000 eur. "Nemôže sa stať, že nejaká finančná skupina zafinancuje jednu politickú stranu a cez ňu potom bude pretláčať svoje záujmy," vysvetlil Bernaťák. Rovnako si strana má po novom zriadiť platobný účet v Štátnej pokladnici, na ktorom budú príspevky zo štátneho rozpočtu. Číslo osobitného účtu má oznámiť ministerstvu financií a štátnej komisii, ktorá ho zverejní na webe. Tento účet nemá byť rovnaký ako transparentný účet zriadený pre voľby.

V novele je aj opatrenie, aby tvorcovia strany a programu, pre ktorý bola ich strana zrušená, nemohli byť počas piatich rokov členom prípravného výboru akejkoľvek politickej strany, štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom najvyššieho, výkonného, rozhodcovského a revízneho orgánu akejkoľvek politickej strany. Za porušenie by mala hroziť strane pokuta 3500 eur.

Novelu po jej schválení vrátil do parlamentu prezident SR Andrej Kiska, jeho pripomienky väčšina pléna odmietla. Prezident upozorňoval, že viaceré ustanovenia zákona neprimerane a neodôvodnene zasahujú do ústavného práva občanov SR zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich. Chýbala mu tiež dôkladnejšia diskusia o zmenách. Podľa prezidenta by mali byť zmeny výsledkom širšej politickej zhody po dostatočnom vyhodnotení možných rizík. Novelu kritizuje aj opozícia. Napríklad Sme rodina avizuje, že ju pošle na posúdenie Ústavnému súdu SR.

Viac o téme: Novela zákonaPolitické stranySlovenskoSNS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu