BRATISLAVA - Slovensko a Srbsko by mohli začiatkom budúceho roka podpísať dohodu o vyrovnaní dlhu ešte z čias Juhoslávie. Slovensko preferuje jednorazové čiastočné splatenie. Malo by ísť o sumu okolo šiestich miliónov eur. Peniaze majú ísť na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí. Povedal to premiér Peter Pellegrini po rokovaní so srbskou premiérkou Anou Brnabičovou.
„Verím, že začiatkom roka 2019 bude podpísaná dohoda medzi Srbskom a Slovenskom o vyrovnaní tohto dlhu. Slovensko preferuje alternatívu jednorazového čiastočného splatenia tejto sumy s tým, že to bude považované za definitívne splatenie tohto dlhu,“ uviedol Pellegrini na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR.
„Naše ministerstvá financií už pracujú na spomínanej dohode o vyrovnaní dlhu. Preto dúfam, že budeme mať možnosť o niekoľko mesiacov túto dohodu podpísať, a dúfam, že sa tak stane v Belehrade,“ doplnila Brnabičová.
Partneri hovorili aj o ekonomicko-politických témach. Pellegrini uviedol, že Slovensko nemení svoj postoj voči jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova a podporuje srbské snahy o vstup do Európskej únie (EÚ). Únia by podľa neho mala povedať, kedy môže Srbsko počítať s prijatím, ak splní podmienky.
„Srbsko považujeme za prvok stability v danom regióne a chcem vás uistiť, že SR bude Srbsko podporovať vo všetkých aktivitách, ktoré budú smerovať k vstupu Srbska do nášho európskeho spoločenstva," doplnil Pellegrini.
Slovenského premiéra teší, že medzi krajinami nie sú otvorené otázky, a poukázal na to, že Srbsko patrí k najvýznamnejším obchodným partnerom z krajín západného Balkánu. Partneri spolu hovorili o zlepšení obchodnej spolupráce firiem či spolupráce medzi vládami. Slovensko chce ponúknuť srbskej vláde podľa premiéra niektoré IT riešenia z oblasti eGovernmentu či expertízu v otázke boja proti daňovým podvodom.
Diskutovali aj o politických témach. Pellegrini uviedol, že Slovensko naďalej podporuje teritoriálnu integritu Srbska a postoj Slovenska v otázke Kosova sa nemení. „Iba dialóg považujeme za jediný nástroj vedúci k normalizácii vzájomných vzťahov," povedal Pellegrini. Slovensko podľa jeho slov zároveň podporuje prítomnosť KFOR v Kosove ako garanciu bezpečnosti a stability regiónu.
„Slovenská republika striktne odmieta transformáciu kosovských bezpečnostných síl na regulárnu armádu rôznymi neústavnými spôsobmi, ako sa to kosovská vláda opakovane pokúša dosiahnuť,“ povedal Pellegrini.
Brnabičová ocenila postoj Slovenska v súvislosti s integráciou Srbska do EÚ aj v súvislosti s témou vytvorenia kosovskej armády. „Riešením pre región západného Balkánu je vstup nás všetkých do EÚ. Vysoko si vážim váš striktný postoj k prípadnému avizovanému vytvoreniu kosovského vojska,“ doplnila.
Saková: Srbskej strane sme zodpovedali otázky o reforme štátnej správy a e-governmentu
Srbsko plánuje reformovať verejnú správu a preto dnes srbská premiérka Ana Brnabič navštívila klientske centrum v Bratislave. Ako v tejto súvislosti novinárom povedala ministerka vnútra Denisa Saková, SR s reformou začala v roku 2013 a jej súčasťou bolo aj budovanie klientskych pracovísk v okresných mestách.
"Dnes ich máme otvorených 55 z celkového plánovaného počtu 79," povedala s tým, že pracovisko v Bratislave obslúžilo od svojho otvorenia približne 1 200 000 klientov s priemernou dobou čakania 16 minút. Vybudovanie centier sa podľa ministerky stretlo aj s priaznivou reakciou verejnosti.
"S pani premiérkou sme diskutovali aj o základných pilieroch e-governmentu," uviedla Saková s tým, že rezort vnútra zodpovedal všetky otázky srbskej strany. "Potvrdili sme záujem, že sme kedykoľvek k dispozícii Srbskej republike pri všetkých otázkach nielen čo sa týka reformy administratívnych služieb, ale aj e-governmentu," dodala Saková.
Brnabič poďakovala za pripravenosť SR podeliť sa so svojimi skúsenosťami. Slovensko aj Srbsko sú podľa nej orientované v rámci svojich priorít na digitalizáciu v rámci štátu a spoločnosti. "Chceme poskytovať kvalitné služby, v rámci ktorých budú využité všetky prvky IT sektoru," povedala s tým, že SR sa do reforiem v rámci elektronizácie a digitalizácie pustila skôr. "Preto sme veľmi povďační SR, že je pripravená zdieľať svoje skúsenosti a odovzdať nám tie najlepšie rady," uzavrela.