BRATISLAVA - Ministerstvo školstva vypísalo v novembri päť eurofondových výziev v oblasti vedy a výskumu. Podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je škandál, že na podanie komplikovaných vedeckých projektov ministerstvo dalo vedcom len niekoľko dní.
„Jednu z výziev ministerstvo vyhlásilo 16. novembra a uzávierka prvého kola bola presne o tri pracovné dni, uzávierka druhého kola o šesť pracovných dní,“ upozornila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Informoval o tom hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Podľa Remišovej napísať kvalitný vedecký projekt za tri pracovné dni a získať do projektu medzinárodné tímy a renomovaných odborníkov nie je jednoducho možné. Zároveň upozornila, že napriek tomu, že ministerstvo hovorí o zjednodušení procesu, samotná prihláška má takmer 30 strán, príručka pre žiadateľa viac ako 50 strán a k samotnej žiadosti treba dodať 17 príloh.
„Pýtam sa ministerky školstva, či si ako bývalá zamestnankyňa Slovenskej akadémie vied myslí, že je možné pripraviť kvalitný vedecký projekt za tri pracovné dni? Neobstojí ani argument, že ministerstvo informovalo žiadateľov prostredníctvom okrúhlych stolov. Takýmto spôsobom nie je možné informovať celú vedeckú komunitu, ale len vybraných uchádzačov. Takisto popis projektu s presnými požiadavkami a špecifikáciami sa žiadatelia mohli dozvedieť až v deň, kedy boli informácie riadne zverejnené, teda tri dni pred uzávierkou,“ povedala Remišová.
Ako sa píše v tlačovej správe OĽaNO, na problém upozorňujú okrem iného aj ľudia z akademickej a vedeckej obce, keďže vypracovať projekt v tak extrémne krátkom čase sa nedá, pokiaľ, samozrejme, nie ste medzi uchádzačmi, ktorí o presných podmienkach vedeli ešte pred ich zverejním. Podľa Remišovej by však takto proces fungovať nemal, pretože postup nie je férový, diskriminuje niektorých uchádzačov, znižuje kvalitu projektov a niektoré dobré zámery môže aj úplne vyradiť. „Vyzývame ministerku školstva, aby predĺžila termíny na podávanie žiadostí a prestala s neférovými a diskriminačnými praktikami v eurofondoch na vedu a výskum. Ak ministerka nevie rezort riadiť, treba ju vymeniť. Nemôžeme predsa dopustiť, aby jeden človek svojou neschopnosťou ničil slovenskú vedu a výskum, ktoré sú pre úspech Slovenska nevyhnutné,“ uzavrela Remišová.