BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) opätovne nepredloží návrh ústavného zákona o voľbe sudcov Ústavného súdu SR. Potvrdil to, pričom ako hlavné dôvody uviedol politikárčenie opozičných poslancov či antikampaň voči jeho pôvodnému návrhu.
Poslanci Národnej rady SR v noci z 22. na 23. októbra neodobrili Gálov návrh zmien. V platnosti tak zostali staré pravidlá, podľa ktorých sa zrejme bude voliť na jar budúceho roka aj deväť sudcov Ústavného súdu SR. Národná rada SR zvoli deväť dvojíc, teda 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu.
"Smerodajné bolo pre mňa, aby som presadil zmenu spôsobu voľby teraz - pred uplynutím funkčného obdobia deviatich ústavných sudcov, čo sa, žiaľ, pre taktizovanie opozície nepodarilo. A musím povedať, že k tomu prispela aj kampaň proti vládnemu zákonu, či z kancelárie prezidenta, či od takzvaných odborníkov. Preto opätovne návrh tohto zákona z menovaných dôvodov nepredložím," uviedol Gál. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred časom nevylúčil ani možnosť, že poslanci predĺžia súčasným sudcov výkon ich mandátu až do času, kým budú zvolení noví kandidáti.
Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna výmena ústavných sudcov, pričom sa ich vymení deväť z celkového počtu 13, vrátane predsedu. V súčasnosti stačí na zvolenie kandidáta nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, najmenej však 39. O zapracovaní zmien pri voľbe ústavných sudcov hovorí aj Programové vyhlásenie vlády SR.
Rezort spravodlivosti bude čerpať fondy efektívnejšie
Efektívnejšie čerpanie fondov a koordinovanie projektov na jednom mieste zabezpečí na ministerstve spravodlivosti nová Sekcia koordinácie projektov. Ako ďalej informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová, „ministerstvo spravodlivosti chce koordinovať a riadiť projekty tak, aby boli čo najefektívnejšie a aby boli zlúčené na jednom mieste. To je možné dosiahnuť správnym a kvalitným projektovým riadením“.
Doteraz si riadili svoje projekty a časti projektov jednotlivé sekcie ministerstva spravodlivosti, čo niekedy aplikáciu určitých procesov do praxe spomaľovalo. Na jednom projekte totiž mohli čiastkovo pracovať viaceré sekcie. Komplikovalo to koordináciu ich vzájomnej súčinnosti. Tento stav bol podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála podnetom pre vznik Sekcie koordinácie projektov.
Jej úlohou je „dohliadať na spôsob riadenia projektov, na použitie materiálnych a finančných zdrojov počas priebehu projektu a riešiť všetky otázky s tým spojené. Čerpanie finančných prostriedkov na projekty ministerstva spravodlivosti rovnako aj priebeh samotných projektov sa urýchli a zefektívni,” cituje v závere tlačová správa ministra Gála.