BRATISLAVA - Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová zvoláva mimoriadne zasadnutie výboru, na ktorom by mala odznieť informácia ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti v prípade použitia zakázanej chemickej látky novičok na pôde Európskej únie.
"Slovensko sa nemôže tváriť, že sa nás závažný útok na pôde EÚ netýka. Britská premiérka Theresa May označila tento útok za drzý a bezohľadný a jasne ho spojila s agresívnym správaním Ruskej federácie voči Európe a ďalším krajinám v ruskom susedstve," informovala Cséfalvayová v tlačovej správe. Preto chce vedieť, prečo sa Slovensko nepripojilo k väčšine európskych krajín.
"K dnešnému dňu tak urobilo už 18 krajín. Rusko dlhodobo destabilizuje svoje susedstvo a myslím, že k ráznejším krokom v súvislosti s Ruskou federáciou malo prísť zo strany našej diplomacie, už vtedy keď Putinovo vedenie Ruska v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Krym, spustilo konflikt na východe Ukrajiny, alebo keď nad Donbasom došlo k zostreleniu malajzijského lietadla MH17. Ako som už viackrát povedala, Rusku treba dôrazne ukázať, že existuje červená čiara, ktorej prekročenie má svoje následky," pokračovala Cséfalvayová, ktorá nedávno na tomto poste nahradila Františka Šebeja, ktorý z parlamentu odišiel.
Predsedníčka výboru pripomenula, že podľa programového vyhlásenia vlády, ktoré v pondelok schválili, je národno-štátnym záujmom krajiny jednoznačná kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR, založená na širokej politickej zhode. "Toto znamená, že Slovenská republika bude zdieľať hodnoty Európskej únie a zároveň bude solidárna s krajinami, ktorých suverenita alebo záujmy budú porušené zo strany akéhokoľvek agresora alebo narušiteľa. Nehovoriac o tom, ak na území našich spojencom v EÚ alebo NATO dôjde k použitiu jedovatého plynu za účelom spáchania vraždy, pričom podozrivým je štát," dodala.
Rozhodnutie nevyhostiť Rusov dnes bol prezidentovi Andrejovi Kiskovi vysvetľovať štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáš Parízek. Pre médiá uviedol, že MZV za adekvátny krok považuje predvolanie si ruského veľvyslanca a ďalšie kroky budú závisieť od vyšetrenia prípadu a toho, či sa potvrdí, že za otravou stojí Kremeľ. Prezident Andrej Kiska prostredníctvom svojho hovorcu Romana Krpelana zareagoval, že Parízkovo vysvetlenie považuje za nedostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť. Na rozhodnutie Slovenska nepridať sa k 18 európskym krajinám reagoval aj britský veľvyslanec na Slovensku Andy Garth. Ten sa dnes popoludní vyjadril, že verí, že Slovensko sa napokon k európskym spojencom pridá a politikom pripomenul deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorou deklarovali svoje proeurópske a proatlantické smerovanie.
Skripaľa a jeho dcéru otrávili 4. marca v juhoanglickom mestečku Salisbury nervovoparalytickou látkou novičok vyvinutou v sovietskych laboratóriách. Obaja sa nachádzajú v kritickom stave. Moskva pred dvoma týždňami vyhlásila, že na vývoji jedu pracovalo Česko, Británia či Švédsko a Slovensko. Česko aj Švédsko si vtedy ruských veľvyslancov predvolali, Slovensko tak urobilo až dnes. Britská premiérka Theresa May vyhlásila, že za otravou stojí Rusko. Podľa šéfa britskej diplomacie Borisa Johnsona môže byť za útokom priamo Vladimír Putin. Británia už reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov. V pondelok sa k Británii pridali ďalšie krajiny Európskej únie, ale aj Kanada, Ukrajina či Austrália. USA vyhostia 60 diplomatov a zatvoria ruský konzulát v Seattli. Z krajín Visegrádskej štvorky je Slovensko jedinou krajinou, ktorá ruského diplomata nevyhostí. Rusko vinu kategoricky odmieta.