BRATISLAVA - Tehotné pacientky by predsa len mohli mať automaticky odpustený desaťeurový poplatok priamo na urgente v nemocnici. Pripustil to v stredu minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) po rokovaní vlády SR.
Priznal, že návrh, aby si zaplatených desať eur na urgente pýtali gravidné späť od svojej zdravotnej poisťovne, môže predstavovať "zbytočnú administratívu". Takúto ideu v utorok (30.1.) podporili koaliční poslanci v parlamentnom zdravotníckom výbore s tým, že to ešte musí odobriť plénum v Národnej rade SR.
Zdravotníckym výborom už schválený návrh sa však ešte predtým, ako sa dostane do pléna, môže zmeniť na gestorskom výbore v parlamente. A Drucker o to požiadal. "Poprosil som, aby sa tento bod mohol na spomínanom výbore ešte otvoriť a zmeniť tak, aby bola zdravotná starostlivosť na urgente o tehotné vylúčená z poplatkov s tým, že to musí súvisieť s graviditou," vysvetlil minister.
Parlamentný zdravotnícky výbor v utorok schválil pozmeňujúci návrh, z ktorého vyplýva, že tehotné ženy by mali dostať možnosť pýtať si desaťeurový poplatok zaplatený na urgente v nemocnici späť od svojej zdravotnej poisťovne. A to pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu súvisiaceho s tehotenstvom a pôrodom. Opozícia i niektoré zdravotné poisťovne mali voči tomu výhrady. Hovorili o zbytočnej záťaži ako pre pacientky, tak aj pre revíznych lekárov poisťovní.
Diskusia o poplatku pre tehotné ženy sa rozprúdila po tom, čo sa na poplatok sťažoval na sociálnej sieti muž tehotnej ženy z Nitry. Ministerstvo zdravotníctva krátko po tom avizovalo, že tému úhrad na urgente opäť otvorí a doprecizujú sa podmienky pre gravidné pacientky.
Nová desaťeurová výška poplatku na urgentoch v nemocniciach platí od novembra minulého roka, dovtedy sa platili dve eurá. Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Úhrada sa nemá týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Ľahší prístup k atestáciám
Lekári, ktorí už majú jednu špecializáciu, budú môcť získať ďalšiu rýchlejšie. Pôjde o tzv. doplnkové atestácie. Možnosť sa týka niekoľkých špecializácií. Zmenu priniesla novela nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, ktorú v stredu odsúhlasil kabinet.
Doplnkové atestácie bude možné od februára získať v špecializačných odboroch angiológia, diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy, hepatológia, kardiochirurgia, laboratórne a diagnostické metódy v hematológii a transfúziológii, súdne lekárstvo a všeobecné lekárstvo. Štandardná špecializácia trvá tri až päť rokov. Keďže lekárovi sa započíta časť jeho predchádzajúceho štúdia, získa ďalšiu atestáciu za kratší čas.
Podľa platnej legislatívy musí špecialista, pokiaľ sa chce stať odborníkom v ďalšom špecializačnom odbore, absolvovať plnohodnotné vzdelávanie, vysvetlil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). "Teraz umožňujeme, aby sa mu spoločné cirkulácie započítali," doplnil.
Novinku šéf rezortu priblížil na prípade všeobecného lekára. "Chceli sme umožniť, aby aj lekári v internistických disciplínach, ktorí sú odborníci a majú spoločné vzdelávanie, si mohli kratšou formou doštudovať túto špecializáciu," ozrejmil. Niektorí by tak študovali napríklad 15 či 18 mesiacov, podľa toho, aké špecializácie majú. Plánovaná zmena je jedným z opatrení, ktorými chce rezort zlepšiť situáciu v ambulantnom sektore. Tá je podľa zástupcov lekárov zlá a bez potrebných opatrení hrozí jeho kolaps.