BRATISLAVA - Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov, ktorým chce vláda venovať osobitnú pozornosť, zrejme pribudnú dva ďalšie, a to Snina a Košice okolie. Ak parlament schváli návrh novely zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, zoznam obcí sa rozšíri.
Poslanci rokovaním v prvom čítaní o tomto návrhu otvoria v utorok piaty deň 23. schôdze parlamentu. Návrh počíta so zmenou výpočtu miery nezamestnanosti potrebnej pre zaradenie do zoznamu. Kým v súčasnosti je to 1,6-násobok priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v SR, novela počíta s 1,5-násobkom.
K dvanástim okresom označeným za najmenej rozvinuté pribudli už tri ďalšie - Gelnica, Bardejov a Medzilaborce. Premiér Robert Fico v novembri avizoval, že vláda sa po prijatí novely zákona vyberie do týchto okresov a prijme konkrétne opatrenia. Návrh novely zákona rozširuje okruh oprávnených prijímateľov regionálneho príspevku o fyzické osoby - podnikateľov.
Poslanci by mali prerokovať aj ďalšie návrhy noviel zákonov z dielne ministerstva hospodárstva a od 17-tej hodiny návrhy z dielne rezortu financií. V balíku návrhov ministra Petra Kažimíra je aj rozsiahla novela o dani z príjmov, ktorá získala odporúčanie gestorského finančného výboru na schválenie v pléne. Poslanci finančného výboru pritom navrhli v novele niektoré úpravy, ktoré spresňujú určenie daňovej rezidencie fyzickej osoby s tým, že okrem možnosti ubytovania na určitom mieste a dĺžke pobytu v krajine budú zohľadňované aj rodinné a ekonomické väzby daňovníka.
Cieľom týchto zmien je podľa štátnej tajomníčky Dany Meager dosiahnuť stav, aby boli aj fyzické osoby zdaňované spravodlivo podľa toho, v akej jurisdikcii reálne žijú. Po firmách sa tak vláda pozerá aj na toky príjmov a miesta zdaňovania fyzických osôb. Konkrétny dopad týchto opatrení štátna tajomníčka zatiaľ povedať nevie, tvrdí však, že ide o pozitívnu zmenu.
Poslanci výboru pre financie a rozpočet navrhujú do novely zákona o dani z príjmov doplniť v rámci podpory kúpeľníctva aj zrýchlené odpisovanie budov určených na kúpeľníctvo. Novela má tiež umožniť neziskovkám použiť maximálne 20-tisíc eur z príjmov z reklamy na verejnoprospešné účely, pričom takto využité príjmy budú oslobodené od zdanenia.
Riadna schôdza potrvá do 12:00 a o 13:00 bude nasledovať mimoriadna schôdza, na ktorej sa poslanci pokúsia o vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina chcú odvolať Kaliňáka pre viaceré kauzy, ktoré mu pripisujú. Ná návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo asi 40 poslancov.
"Ak ho necháme na svojom mieste do konca volebného obdobia, je to na encyklopédiu. Bašternák, obchodovanie B. A. Haus, korekcie 25,7 milióna eur za čerpanie eurofondov," uviedol poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár. Druhou stránkou, prečo ho chcú odvolávať je, že Kaliňák nevie vysvetliť pôvod svojho majetku.
Ministerstvo vnútra v reakcii na návrh na odvolanie ministra Roberta Kaliňáka tvrdí, že za obstarávania dostal rezort od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokuty len za dva tendre. A to za tie, ktoré realizoval rezort pod vedením súčasnej opozície. Jedna sa týkala predražených Fabií a toho, že neodovzdali dokumentáciu ÚVO. Ako sa píše v stanovisku, rezort vnútra od ÚVO počas pôsobenia Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra pokuty za obstarávanie nedostal.
"Korekcie, teda zvýšenú spoluúčasť z operačných programov rezort dostal aj za verejné obstarávania, ktoré sa realizovali za Daniela Lipšica. Aj napriek tomu, že ich opozícia bombasticky na svojej tlačovej besede spred niekoľkých dní, zrejme nechtiac, prezentovala vo svojej tabuľke, v podaní na odvolanie zrazu chýbajú. A to svedčí o farizejstve tých, ktorí takýto zúfalý návrh podávajú. Na miesto toho, aby opoziční politici predkladali návrhy, ktoré by mohli pomôcť v zlepšení života a bezpečnosti občanov, tak len politikárčia a pokračujú v hrubom zavádzaní spoločnosti a šírení klamstiev," reagovalo ministerstvo.