BRATISLAVA - Všeobecní lekári odmietajú zmeny vo fungovaní obhliadok zosnulých, ktoré plánuje ministerstvo zdravotníctva. V parlamente preto vo štvrtok za podpory pacientov odovzdali petíciu s viac ako 42.000 podpismi. Chcú, aby sa oddelila zdravotná starostlivosť od prehliadok zosnulých. Ministerstvo argumentuje, že je to tak už v súčasnosti. Legislatívnou zmenou by sa mali na blížiacej sa schôdzi parlamentu zaoberať poslanci.
Lekári tvrdia, že ich núti uprednostňovať prehliadky nebožtíkov na úkor zdravotnej starostlivosti o živých pacientov. "Prerušiť prácu v ambulancii alebo nechať dlho čakať pozostalých? Ani jedno nie je dobré riešenie. Zodpovednosť za našich pacientov, ale aj úcta k zosnulým a obyčajná ľudská ohľaduplnosť voči pozostalým nás vedie k jednoduchému riešeniu. Je ním zavedenie nezávislej služby na prehliadanie zosnulých," hovorí lekár Rastislav Zanovit, predseda petičného výboru.
Prehliadky mŕtvych tiel by mal podľa lekárov zabezpečovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a vykonávať ich prostredníctvom svojich zamestnancov, konzultantov a externých spolupracovníkov. Tvrdia, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ambulanciách praktických lekárov tak nebude prerušované a pozostalí nebudú ani dlho čakať na obhliadajúceho lekára.
Petícia, ktorej cieľom je dosiahnuť toto riešenie, vyzýva zákonodarcov a vládu, aby realizovali potrebné kroky vedúce k zavedeniu nezávislej služby. Okrem Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL), Združenia všeobecných lekárov pre dospelých SR sa na organizácii petície zúčastňujú aj občianske združenia Slovenský pacient a Informovaný pacient. "Všeobecný praktický lekár má predovšetkým slúžiť svojim pacientom. Má riešiť ich naliehavé zdravotné situácie," poukázal Radoslav Herda, predseda Správnej rady OZ Slovenský pacient.
Petíciu podporila aj Slovenská lekárska komora. "Keďže v rámci riadneho pripomienkovacieho konania boli zohľadnené iba niektoré vznesené pripomienky odbornej verejnosti, podporujeme túto aktivitu všeobecných lekárov a občianskej verejnosti. Veríme, že sa podarí túto aktivitu doviesť do úspešného konca, pretože má potenciál zlepšiť primárnu zdravotnú starostlivosť na Slovensku," napísala v stanovisku komora.
Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že prehliadky mŕtvych nie sú už od roku 2004 považované za poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zmenou systému obhliadania mŕtvych chce zabrániť situáciám, keď pozostalí čakali na obhliadku zosnulého aj niekoľko hodín. Kým doteraz obhliadky mŕtvych robili hlavne lekári v rámci ambulantnej pohotovostnej služby, šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) avizoval zmenu.
"Rezort v návrhu zákona v žiadnom prípade nedal všeobecným lekárom povinnosť prioritne vykonávať prehliadky mŕtvych tiel, práve naopak, smeruje k profesionalizácii tejto služby, a teda k zásadnému odbremeneniu lekárov poskytujúcich zdravotnú starostlivosť," reagovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Ministerstvo navrhuje novú úlohu pre ÚDZS obstarať organizátora prehliadok mŕtvych tiel pre každý samosprávny kraj samostatne a zabezpečiť tak nepretržitú dostupnosť prehliadajúceho lekára. Tým majú byť po novom lekári všetkých špecializácií, nielen všeobecní. V kraji, kde sa nepodarí obstarať organizátora, ÚDZS umožní dobrovoľný zápis oprávneným lekárom na služby na konkrétny dátum do tzv. ex offo zoznamov. V prípade, že sa na konkrétny dátum dobrovoľne nezapíše žiadny lekár, ÚDZS rozpíše povinné služby, dokým nebude cez verejné obstarávanie vybraný organizátor.