BRATISLAVA - Peniaze, rodinné domy, vinice, ale aj umelecké diela či šperky - to všetko vlastnia šéfovia slovenských parlamentných strán. Majetkové priznania, ktoré museli vyplniť slovenskí politici, teda ukázali zaujímavé informácie.
Prečítajte si, čím všetkým sa pochválili predsedovia parlamentných strán na čele s Robertom Ficom a Andrejom Dankom!
Robert Fico (Smer-SD)
Šéf najsilnejšej strany a zároveň predseda vlády si za minulý rok z výkonu verejnej funkcie zarobil 48 396 eur, pričom si taktiež uplatnil paušálne náhrady vo výške 12 949 eur. Robert Fico disponuje 50% podielom v rekreačnej chate v Malých Levároch a viniciach vo Vinohradoch, uvádza aj auto, zariadenie rekreačnej chaty, podielové listy, úspory a stavebné sporenie.
Robert Fico - Foto: SITA/Diana Černáková
Andrej Danko (SNS)
Predseda národniarov zarobil vo verejnej funkcii menej ako Fico - 22 897 eur, pričom jeho paušálne náhrady dosiahli 12 059 eur. Ešte ako advokát (svoju činnosť ukončil k 15.4.2016) si ale pripísal na svoje konto 236 077 eur.
Danko sa hanbiť rozhodne nemusí ani za svoj majetok, kde uvádza napríklad 11-krát zastavané plochy a nádvoria, dve vinice, dve záhrady, rozostavaný rodinný dom, už postavený rodinný dom, jeden byt či jeden nebytový priestor.
Okrem toho vlastní aj obchodný podiel v spoločnosti, auto, rôzne pohľadávky, peňažnú hotovosť a peňažnú hotovosť v banke, šperky a náramkové hodinky, úspory či umelecké diela a obrazy.
Andrej Danko - Foto: SITA/Diana Černáková
Béla Bugár (Most-Híd)
Béla Bugár sa taktiež nemôže sťažovať na svoje pomery. Za výkon verejnej funkcie zobral 26 973 eur, paušálne náhrady neuviedol, v kolonke ostatných príjmov ale uviedol 6 438 eur. Predseda koaličnej strany Most-Híd je totiž spoločníkom firmy BB & G, s.r.o.
Vlastní aj ornú pôdu, resp. podiely v nej v štyroch rôznych lokalitách, dvakrát šestinový podiel v trávnych porastoch či polovičný podiel v záhrade v Šamoríne. Disponuje aj cennými papiermi, autom, zariadením domu či peňažnou hotovosťou na bankovom účte.
Béla Bugár - Foto: SITA/Diana Černáková
Igor Matovič (OĽaNO)
Líder opozičnej strany OĽaNO, ktorý sa v poslednom období stiahol zo zraku verejnosti, má za rok 2016 za verejnú funkciu uvedené príjmy 23 532 eur, k čomu sa ale takmer približujú paušálne výdavky v hodnote 18 494 eur. V sekcii majetku uviedol iba osobný automobil a pôžičku.
Igor Matovič - Foto:
Boris Kollár (Sme rodina)
Milionár Boris Kollár ako poslanec zarobil za minulý rok 20 859 eur, uviedol aj vlastníctvo dvoch rodinných domov so záhradou a jedného domu iba s pozemkom, ďalej aj byt a chatu s pozemkami.
Kollár sa podľa ďalších zverejnených vecí nemá zle, keďže priznáva auto, umelecké diela ako obrazy, plastiky a sochy, peniaze a v klady v bankách, pohľadávky, cenné papiere, hypotéky, zbierku hodiniek a šperkov, akcie v akciových spoločnostiach a množstvo obchodných podielov vo viacerých s.r.o..
Boris Kollár - Foto: SITA / Peter Maďar
Ľubomír Galko (SaS)
Predseda SaS Richard Sulík v zozname majetkových priznaní uvedený nie je (ako europoslanec podáva Vyhlásenie o finančných záujmoch poslanca), preto sme si vybrali podpredsedu liberálov Ľubomíra Galka. Ten si svojim pôsobením vo funkcii poslanca NR SR za rok 2016 polepšil o 25 074 eur, paušálne náhrady sú uvedené vo výške 15 860 eur.
Pochválil sa aj 50 % podielom v rodinnom dome, pozemku a garáži v Stupave, štvrtinovým podielom v dome a pozemku v Klieštinej a 50 % podielom v stavbe v Lamači. V priznaní uvádza aj hotovosť, účty, cenné papiere, podiel v s.r.o. a dvakrát hypotekárny úver.
Ľubomír Galko - Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Marian Kotleba (ĽSNS)
Šéf fašistickej ĽSNS za rok 2016 uviedol príjem 19 294 eur z výkonu verejnej funkcie a 17 597 eur v kolonke iné. Okrem iného vlastní Marian Kotleba aj trvalé trávne porasty, byt, podiel na spoločných častiach obytného domu, úspory v banke, ale aj hypotéku.
Marian Kotleba - Foto: SITA/Ľudovít Vaniher