BRATISLAVA - Smer-SD nie je projekt, ktorý bude trvať iba počas terajšieho predsedu Roberta Fica. Strana totiž nie je o jednom mužovi, ale má ďalších ľudí, ktorí sú osobnosťami a majú svoju odbornosť. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini s tým, že nie je veľa ďalších strán, ktoré po predsedovi môžu ukázať ešte rad ďalších osobností.
„My nie sme stranou jedného muža, ako sa to často snažili porovnávať s nejakou bývalou stranou, ktorá už neexistuje. Nie je toľko strán na Slovensku, ktoré by za predsedom mohli postaviť ďalších sedem, osem ľudí, ktorí majú aj odbornosť, aj kapacitu,“ uviedol Pellegrini. V strane je podľa neho dostatok ľudí, ktorí chcú pokračovať v myšlienkach sociálnej demokracie.
Pellegrini sa vyjadril aj k tvrdeniam bývalého člena strany Antona Martvoňa, že strana je ovládaná oligarchami. Podpredseda vlády ich odmietol. „Toto práveže odkrylo charakter dotyčného človeka. A ak mu 17 rokov niečo neprekážalo a potom, keď už medzi nami nie je, tak to začína kritizovať. Myslím si, že ľudia si z toho spravili názor a viac jeho osobu a jeho slová nebudem komentovať,“ uviedol Pellegrini. Ako dodal, ak má záujem kandidovať na post predsedu samosprávneho kraja, sú aj iné možnosti, ako zaujať potenciálnych voličov.
Môžeme sa hanbiť za výsledky žiakov
Napriek tomu, že do školstva prúdi postupne čoraz viac finančných prostriedkov a každoročne sa zvyšujú platy učiteľov, slovenskí žiaci v rámci medzinárodného testovania PISA idú rapídne dolu. Nad týmto stavom by sa mali zamyslieť všetci tí, ktorí pôsobia v oblasti školstva, uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a bývalý minister školstva Peter Pellegrini.
„Môžeme sa hanbiť, aké výsledky naši žiaci predvádzajú v týchto testoch,“ uviedol Pellegrini. Upozornil, že napriek tomu, že každý rok do školstva ide čoraz viac peňazí, kvalita, ktorá opúšťa naše školy, je horšia. Preto bude potrebné hovoriť s učiteľmi o tom, čo je príčinou.
„Dnes to niekde začína pokryvkávať a raz sa budeme musieť spýtať aj to, aká je kvalita pedagógov na jednotlivých školách a či naozaj sa vieme vysporiadať aj s pedagógmi, ktorí neposkytujú kvalitu,“ dodal. Podľa jeho slov učiteľ by nemal byť ohodnocovaný podľa toho, koľko rokov odučil, ale podľa kvality odvedenej práce. Naznačil, že súčasné vedomosti, s ktorými deti vychádzajú zo škôl, už nemusia stačiť na uplatnenie na trhu práce v budúcnosti. Dôvodom je väčšia automatizácia a robotizácia práce.
Podľa jeho slov v každom kúte Slovenska by mali žiaci dostávať na základných a stredných školách špičkové vzdelávanie. Bez ohľadu na to, z akej sociálnej vrstvy pochádzajú. "Prioritou SR je mať kvalitných a špičkových učiteľov," dodal.