BRATISLAVA – Štátna hranica medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sa má posunúť. Zmeny, ktoré súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ, dnes takmer jednohlasne odobrili členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR. Posledné slovo bude mať marcové plénum, za návrh musí hlasovať aspoň 90 poslancov.
Návrh ústavného zákona predložil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Vychádza zo zmluvy medzi Slovenskou replikou a Maďarskom o štátnej hranici, ktorá bola podpísaná v Amsterdame 25. januára 2016. Nahradila predošlú zmluvu z roku 1956. Na jej ratifikáciu je potrebný súhlas Národnej rady SR.
Zmeny na štátnej hranici zakotvené v zmluve súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ v okresoch Nové Zámky, Levice a Lučenec, vysvetlilo ministerstvo. Hraničná čiara sa prekladá do novovybudovaného koryta toku a kompenzuje sa úbytok štátneho územia vzniknutý vodohospodárskymi úpravami.
Ústavnoprávny výbor odobril spoplatnenie igelitových tašiek
Spotreba plastových tašiek sa má znížiť. Počíta s tým vládny návrh novely zákona o odpadoch, ktorý prináša ich spoplatnenie. Právnu normu dnes odobrili členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR a odporučili schválenie právnej normy aj v pléne. Ak prejde, obchodníci od roku 2019 nebudú môcť dávať tašky k nákupom zadarmo a zároveň budú musieť viesť aj evidenciu.
Na jedného Slováka pripadá podľa organizácie Envi-pak ročne spotreba 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana. "Ľahké plastové tašky sa stávajú odpadom pomerne rýchlo, preto je potrebné zabrániť vplyvu takéhoto odpadu na životné prostredie. Znížením ich spotreby dochádza aj k nižšej tvorbe odpadu z obalov, čo je v plnom súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva, kde na prvom mieste je predchádzanie vzniku odpadu," odôvodňuje návrh envirorezort.
Povinnosť znížiť spotrebu igelitových tašiek vyplýva Slovensku z európskej smernice. Tá ukladá členským štátom povinnosť vybrať si medzi dvoma opatreniami. Buď prijať také, aby ročná miera spotreby neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, a nie viac ako 40 do roku 2025, alebo do konca roka 2018 zabezpečiť, že sa nebudú poskytovať k nákupom zadarmo.
Ľahké plastové tašky, ktoré predstavujú väčšinu celkového množstva plastových tašiek spotrebúvaných v EÚ, sa opätovne nepoužívajú. Rýchlejšie sa tak stávajú odpadom. Novela zákona tiež zavádza nové definície ako plast, plastové tašky, ľahké plastové tašky, veľmi ľahké plastové tašky a oxo-degradovateľné plastové tašky. Obchodníci tiež budú musieť pri predaji výrobkov spotrebiteľovi ponúkať aj iné druhy tašiek alebo tašky na opakované použitie.