SANTANDER/CAMBRIDGE - Používanie plastových igelitiek výrazne prispieva ku globálnemu znečisťovaniu. Vďaka objavu španielskej biologičky Federicy Bertocchiniovej to môže byť čoskoro inak. Náhodou totiž zistila, že plasty sú obľúbenou pochúťkou jednej z húseníc.
Húsenica, ktorá je bežne používaná ako návnada pre ryby, je schopná konzumovať plastové nákupné tašky vyrobené z polyetylénu. V prírode sa larva vijačky voskovej bežne živí včelím voskom alebo medom a vedci o jej alternatívnych chuťových preferenciách netušili.
Švédsko dokáže spracovať až 99 percent odpadu: Výsmech! Slováci sú v recyklácii tragikomickí
Vijačky, ktoré včelári považujú za záškodný hmyz, by mohli, paradoxne, budúcnosť včelárstva zachraňovať pred ekologickou katastrofou. Biologička Federica Bertocchiniová z kantábrijského Inštitútu biomedicíny a biotechnológií (CSIC), ktorá je amatérskou včelárkou, odstraňovala parazitické vijačky zo svojich úľov a dala ich do plastového vrecka. Húsenice v plastovom vrecku nechala pár minút bez dozoru, a keď sa k nim vrátila, zistila, že z vrecka bez problémov unikli. Plastové vrecko našla prederavené skrz-naskrz. Tam bol počiatok geniálneho objavu, o ktorom píšu viaceré svetové médiá.
Pozoruhodné húsenice na seba vzápätí pritiahli pozornosť vedcov. Výskumníci z Cambridgeskej univerzity v rámci experimentu pohostili sto lariev vijačky igelitkami zo supermarketu. Po 40 minútach boli v igelitkách diery a po 12 hodinách zmizlo 92 gramov plastovej hmoty, čo vedci považujú za mimoriadny úspech. Baktérie z minulých experimentov totiž dokázali redukovať len nepatrný zlomok plastovej hmoty. Vedci dúfajú, že ak sa im podarí objaviť enzým, ktorý je zodpovedný za „trávenie“ igelitiek, mohli by tak očistiť planétu zamorenú plastmi.