VARŠAVA - Nie viac Európy, ale lepšiu Európu si želajú krajiny V4. Zhodli sa na tom na dnešnom mimoriadnom samite premiérov tohto štvorčlenného zoskupenia vo Varšave. Potrebu reformy Európskej únie (EÚ) zdôrazňujú v spoločnej deklarácii, ktorú prijali pred marcovým samitom v Ríme. Tá má byť základom nového plánu pre Európu.
Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) vyslovil obavu, že stav prípravy Rímskeho samitu, kde sa bude pripomínať výročie podpisu základných zmlúv EÚ, je žalostný. „Vyslovujem obavu, že namiesto toho, aby sme na tomto samite v Ríme oslávili významné výročie podpisu dôležitých dokumentov a jednoznačne povedali, čo ďalej s EÚ, na tomto samite budeme priamo formulovať texty a môže sa stať, že to nebude vízia Európy do budúcnosti, ale zbierka individuálnych národných záujmov, ktorá dnes nikomu nepomôže, ale môže len poškodiť,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní.
Lídri krajín V4 preto podľa neho očakávajú, že do konania samitu 25. marca budú mať členské štáty na stole jasný text, na ktorom budú všetci dohodnutí a budú ho môcť schváliť v krátkom čase a v slávnostnej atmosfére. Fico informoval, že dokument prijatý V4 obsahuje silný pozitívny jazyk pri pohľade na 60 rokov fungovania EÚ. „V4 hovorí veľmi jasne, že sa hlásime spoločne k EÚ a chceme ju ďalej rozvíjať a že keď ju niekedy kritizujeme, tak len preto, lebo chceme lepšiu EÚ,“ zdôraznil. Úvahy o takzvanej posilnenej spolupráci v rámci EÚ nepovažujú lídri V4 za východisko do budúcnosti, ale za poslednú možnosť v prípade, ak sa nevie dohodnúť európska dvadsaťsedmička. „My nie sme z tohto formátu nervózni,“ poznamenal Fico.
Zoskupenie vyslovilo podporu vnútornému trhu, ale zároveň vyjadrilo znepokojenie nad rastúcim protekcionizmom, a to v oblasti dopravy či slobodného pohybu pracovníkov. Predsedovia vlád tiež konštatovali, že zahraničná politika Únie musí byť podstatne silnejšia a jednotnejšia. Podľa poľskej premiérky Beaty Szydlovej spája V4 so samitom v Ríme nádeje, že EÚ bude vedieť vypracovať spoločný plán svojej reformy, ktorá jej umožní naďalej sa vyvíjať a plniť očakávania Európanov. Ako povedala, diskusia by nemala byť zameraná na to, či viac alebo menej Európy, ale či bude Európa lepšia. To znamená, že európske inštitúcie by sa mali venovať reálnym problémom občanov a bezpečnosti. Lídri sa zhodli aj na potrebe posilnenia úlohy národných štátov v rozhodovacom procese EÚ.
Premiér ČR Bohuslav Sobotka podčiarkol záujem V4 na pokračovaní európskej spolupráce. „Myslíme si, že potrebujeme pozitívne zmeny vo fungovaní EÚ. Chceme, aby lepšie slúžila potrebám členských štátov a našich občanov. Sme presvedčení, že Európa musí garantovať mier, ale aj prosperitu a bezpečnosť,“ opísal. Deklaráciu podporuje aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý poukázal na dynamickú situáciu v medzinárodnej politike, keď sa tvorí nový svetový poriadok. Každý si v ňom podľa neho chce nájsť svoje miesto a mala by tak urobiť aj Európa.
Krajiny V4 sa zhodli na potrebe odstrániť dvojakú kvalitu potravín v EÚ
Dvojaká kvalita potravín v Európskej únii (EÚ) je problém, ktorý musí Európska komisia (EK) riešiť. Krajiny V4 ju preto po dnešnom stretnutí predsedov vlád a ministrov pôdohospodárstva vo Varšave vyzvali, aby pripravila analýzu a návrh legislatívnych opatrení. Štvorka vytvorí spoločnú pracovnú skupinu a zlepší výmenu informácií. S iniciatívou zvolať mimoriadny samit k tejto téme prišlo Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer-SD) nepovažuje dvojakú kvalitu potravín za technický problém. „Ja vnímam predovšetkým mimoriadne nebezpečný politický odkaz, ktorý vytvára situácia, že občania v tej istej EÚ nemajú rovnaký prístup ku kvalitným potravinárskym výrobkom,“ uviedol.
Premiéri a ministri pôdohospodárstva krajín V4 sa zhodli, že je potrebné tlačiť na EK, aby dodržiavala závery rezolúcie Európskeho parlamentu, ktorá bola prijatá v roku 2013. Tá komisiu vyzýva, aby k dvojakej kvalite potravín zaujala jednoznačné stanovisko, aby ju analyzovala a dala odporúčanie, ako sa tomuto problému vyhnúť.
„Vítam, že apelujeme na EK, aby celý problém riadne preštudovala a odpovedala na otázku, či súčasná legislatíva dostatočne reaguje na tieto podvody. Lebo ide o zavádzanie zákazníkov v krajinách V4, ktoré nemôžeme v žiadnom prípade akceptovať ani tolerovať,“ zdôraznil Fico. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) informovala, že krajiny V4 zároveň vytvoria pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať aj iné typy potravín, aké testovalo Slovensko. Cieľom je koordinovať postupy a vzájomne si odovzdávať informácie. „To posolstvo, ktoré chceme dať v Európe, je, že naozaj máme jednotný trh, jedného spotrebiteľa, jedno zdravie. Preto pre nás a pre iné členské krajiny, ktoré sú súčasťou V4, je neprípustné, aby sme tvorili dve kategórie spotrebiteľov. Chceme docieliť, aby tovary, ktoré sa dajú kúpiť v jednej európskej krajine, boli rovnaké obalom a obsahom aj v inej členskej krajine,“ priblížila Matečná.
Fico je podľa vlastných slov presvedčený, že EK na túto jasnú výzvu zareaguje. Ak však bude Slovensko vidieť laxný prístup komisie k tejto téme, nevylúčil, že vláda zorganizuje občiansku iniciatívu. Pod petíciu by bolo potrebné zozbierať milión podpisov. Matečná to označila za krajné riešenie.
Dvojakú kvalitu potravín vníma ako vážny problém aj český premiér Bohuslav Sobotka. „Obávam sa, že EK tento problém podceňuje a je to chyba. Nemožno súhlasiť s predstavou, že sú tu občania prvej a druhej kategórie,“ vyhlásil. Jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán trvá na tom, že krajiny V4 nemôžu byť miestom, kde sa namiesto potravín predáva nejaký odpad. Aktivity Slovenska, Česka a Maďarska podporuje aj Poľsko.